Kosenie mesta a mestských častí zabezpečuje zmluvný partner Technické služby Ružomberok, a. s. V Ružomberku sa kosí približne 72 hektárov trávnatých plôch. Samotné mesto nezamestnáva žiadnych ľudí na vykášanie trávy. Ku koscom, ktorí sú zamestnanci technických služieb sa pridávajú aj verejnoprospešní pracovníci, ktorí chodia bezprostredne za nimi a dohliadajú na detaily. Dočisťujú miesta, kde sa technika nedostane a odnášajú zvyšky pokosenej trávy. Ide o komplexný proces, ktorý je závislý od mnohých ľudí.
Harmonogram kosenia ovplyvňuje počasie
Plán vykášania trávy , ktorý si stanovujú technické služby mesta je orientačný. „Všetci by sme si vedeli predstaviť taký harmonogram, ktorý by sa do bodky plnil, no pri takýchto prácach to nie je reálne. Vzhľadom na to, že sa práce vykonávajú von, sú závislé aj od poveternostných podmienok. Ak von silno prší, kosenie je nemožné. Ak prší niekoľko dní, vzniká tým manko na kosení, ktoré vôbec nie je jednoduché dobehnúť,“ vysvetlil ružomberský hovorca Viktor Mydlo. Mesto rozumie aj frustrácii ľudí. Tí by chceli každé ráno čerstvo pokosené. Iste, všetkým ľuďom sa nedá vyhovieť, a ešte k tomu ihneď a naraz v celom meste. Mnohí obyvatelia by si totiž predstavovali verejné priestranstvo, ako golfový trávnik, iným nevadí tráva niečo vyššia od púpav.
Bez finančných zdrojov to nejde
Na kosenie je vyčlenených z rozpočtu mesta na r. 2019 160 500,- EUR. „Technické vybavenie, ako aj personálne zabezpečenie je výlučne v kompetencii zmluvného partnera Technických služieb, a. s.,“ upresnil hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo.
Výkonný riaditeľ technických služieb a.s., Slavomír Klačko pre náš portál povedal, že navýšenie rozpočtu je logicky riešením a situáciu by zlepšilo. "Čím bude viac finančných zdrojov, tým sa bude samozrejme aj častejšie kosiť. Ak sa navýši rozpočet, zakúpime ďalšie mechanizmy na kosenie ,zamestnáme viac ľudí. Ak chceme mať v meste trávnik s primeranou údržbou, tá si vyžaduje aj desaťkrát za obdobie vyžínať. My kosenie realizujeme 2-5 krát za sezónu. Za posledných päť rokov vrámci kosenia neprebehli žiadne zmeny, či už zo strany rozpočtu, zamestnancov," vysvetlil situáciu S.Klačko.
Na podnety reagujú
Podľa hovorcu V. Mydla je snahou radnice, čo v najväčšej miere zlepšiť informovanosť a interaktivitu medzi radnicou a občanom. „Píšeme denne o prácach, ktoré sa vykonávajú v meste a občania nám komentujú svoje dotazy. Všetky pripomienky si evidujeme a venujeme sa im na ranných poradách, ktoré zaviedol viceprimátor mesta Ružomberok Ján Bednárik. I keď to vyzerá tak, že nad dotazmi mávneme rukou, vôbec to nie je pravda,“ povedal pre náš portál hovorca mesta Ružomberok V. Mydlo. Ten dodal, že všetky podnety od ľudí sú mapované, evidované a postupne riešené.
Názory poslancov sa rôznia
Juraj Burgan za volebný obvod č. 11 má výhrady k nastavenému mechanizmu. „Súčasný stav, čo sa týka systému i kvality kosenia považujem za absolútne nevyhovujúci. Často sa stretávam aj zo strany občanov s námietkami. V blízkej budúcnosti chcem predložiť návrh na zmenu, pretože takto to pokračovať nemôže“, povedal pre náš portál poslanec J. Burgan.
Naopak jeho poslanecký kolega Stanislav Javorka z volebného obvodu č.9, nevidí v súčasnom modeli žiadny problém a je s prácami kosenia spokojný. „Mesiac máj bol najchladnejší za posledných 30 rokov, náš volebný obvod je aj napriek tomu príkladne pokosený. Myslím si, že technické služby si svedomite vykonávajú svoju prácu a ani zo strany ľudí som sa nestretol so žiadnymi negatívnymi odozvami,“ zhodnotil pre náš portál S. Javorka.
Michal Kubačka z volebného obvodu č.10, keby mal svoj názor prezentovať ako občan, tak je nespokojný. „Ja chápem aj pracovníkov technických služieb, lebo ich nie je veľa a ľudia by mali vedieť aj tento fakt. Celá problematika je naviazaná na rozpočet, ktorý úprimne povedané nie je veľký. Potrebné je zmeniť samotnú pasportizáciu. A samozrejme treba mať na pamäti aj počasie, že nie vždy sa dá ísť podľa harmonogramu,“ uviedol M. Kubačka
Ľubomír Kubáň z volebného obvodu č.5 vysvetlil, že harmonogram kosenia za jednotlivé obvody bol schválený , no nie vždy ho je možné dodržať. „Tohtoročné májové počasie bolo nepriaznivé a tak sa samozrejme harmonogram nenaplnil. Nevýhoda sídliska Klačno spočívala v tom, že sme boli v pasporte kosenia poslední . Čo sa týka prvých kosení, potrebné je z môjho pohľadu navýšenie zamestnancov. Pokosenú trávu treba v najkratšom čase zhrabať, lebo potom sídlisko nevyzerá dobre. Myslím si, že rozpočet kosenia je dostatočný, v tom problém nevidím. Potrebné je zvýšenie frekvencie kosenia pri detských ihriskách,"dokončil Ľ.Kubáň.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia