Kovačičania kráčajú po stopách svojich predkov: ukázali vývoj insitného maliarstva

Kovačičania kráčajú po stopách svojich predkov: ukázali vývoj insitného maliarstva

RedakciaAktuality2.10.2018

Výstavná miestnosť Liptovského múzea v Ružomberku dýchala kovačičským insitným umením. Návštevníci výstavy „Dolnozemské sny“ mohli v uplynulé dni nazrieť do Kovačice – najväčšieho slovenského mesta v Srbsku. Nachádza sa v pokrajine Vojvodina neďaleko tokov Tisy a Dunaja. Práve rieky boli často prvkami prostých a naivných obrazov, inšpirovaných miestnou ľudovou kultúrou. „Je to výstava, ktorá zachytáva tvorbu súčasných generácií maliarov z Kovačice a okolia. Toto je reprezentatívny prierez umelcov insitnej tvorby z rokov 2009 až 2016, ktorí nadväzujú na staršie generácie a vidíme tu prierez a vývoj insitného umenia,“ hovorí Karol Dzuriak, historik a kurátor v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Nové prvky mladej generácie

Zbierku tvorilo 32 diel od slovenských insitných umelcov a umelkýň. Väčšinou ide o neprofesionálnych maliarov. V reprezentatívnom výbere sa objavil aj obraz s názvom „Zamilovaní“, z dielne Juraja Lavroša z roku 2013. „Zaujme svojim motívom, typickou dolnozemskou krajinou, kde sa snúbi tajomná blízkosť Dunaja a ďalších veľkých riek z tej oblasti, cítiť tam dolnozemskú rovinu a v pozadí riečne porasty,“ ukazuje na dielo Karol Dzuriak.

Z obrazov dýcha tvrdá roľnícka práca

Kovačičská škola naivného maliarstva má základy u neškolených autorov, ktorí zbierali skúsenosti ako samoukovia a v dielach vyjadrovali svoje pocity a videnie sveta. Ako dodáva Karol Dzuriak, hrdinovia plátien insitného umenia sú typickí veľkými nohami a rukami. „Je to zvýraznenie toho, čo najviac potrebuje dolnozemský roľník ku svojej práci. Každý deň musí svojimi nohami veľa prejsť a svojimi rukami tvrdo pracovať,“ uzatvára.

Výstavu organizoval Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom a Liptovským múzeom v Ružomberku.

(Zuzana Rojíková, foto: Zuzana Rojíková)

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia