Kravám nemôžeme naordinovať prácu z domu

Kravám nemôžeme naordinovať prácu z domu

RedakciaAktuality20.4.2020

Zmenená situácia prinútila zatvoriť viaceré obchodné prevádzky, samosprávy prijali vzhľadom na obmedzenie šírenia koronavírusu viaceré opatrenia. Aká je situácia v PD Ludrová?

Museli sme uvažovať, čo bude so živočíšnou výrobou, pretože starostlivosť o náš dobytok musí byť nepretržitá. Premýšľali sme, ako sa pripraviť na problém karantény, ktorá by nám mohla vzniknúť, kravám sa nedá naordinovať práca z domu. Musíme robiť dennodenne, preto sme si pripravili miestnosti na núdzové ubytovanie. V prípade potreby by sme sa tak mohli dohodnúť s našimi pracovníkmi a udržať ich v karanténe podniku. Pripravovali sme sa na rôzne scenáre.

Čo poľnohospodárom spôsobovalo vrásky na čele, s akými problémami ste sa museli popasovať?

Prichádza tlak na znižovanie cien, hlavne na ceny mlieka. Poľnohospodári na Liptove mali pomerne veľký problém s odbytom veľkonočných jahniat, či ovčieho mlieka. Dialo sa tak v dôsledku opatrení proti koronavírusu. Išlo o nárazové problémy a ďalšie nás zrejme ešte len čakajú. Slovenský trh pokrýval v minulosti pomerne malé percento spotreby veľkonočných jahniat v rámci celého Slovenska, nielen Liptova. Viac ako 80 percent jahniat putovalo v minulosti na taliansky trh. Zároveň aj cena jahniat bola úplne likvidačná. Zapríčinené to bolo rovnako zmenenou situáciou v dôsledku pandémie koronavírusu.

Trh a situácia sa teda menia. V akom režime v súčasnosti pracujú poľnohospodári?

Zatiaľ v bežnom režime. Zasiali sme, založili sme úrodu. Už teraz však pociťujeme nárast cien vstupov na založenie úrody, nárast cien chémie na ošetrovanie. Vzniká tak tlak na ceny, ktoré budú po úrode.

Očakávate preto, že ceny jednotlivých komodít porastú?

Pre nás poľnohospodárov by to bolo prirodzené. Nie vždy to tak funguje, lebo sme medzi dvoma tlakmi, jednak našich dodávateľov a jednak našich odberateľov. Mliekarom poklesol odbyt tým, že ostali zatvorené prevádzky hotelov i viaceré jedálne. Súčasnú situáciu riešia znížením nákupnej ceny mlieka. Avšak poľnohospodári sa cenou mlieka dostávajú do obrovských existenčných problémov. Práve tu preto očakávame pomoc vlády, aby riešila nielen problém mliekarov, ale riešila celý agropotravinársky sektor. Zatiaľ sa o agropotravinárskom sektore vôbec nehovorilo. Pre nás poľnohospodárov je zároveň ťažko pochopiteľné, že k Programovému vyhláseniu vlády sa agropotravinárske správy nemohli vôbec vyjadriť (pozn. red.: rozhovor vznikal v piatok, v čase keď nebol známy obsah Programového vyhlásenia vlády SR).

Ako to ovplyvní poľnohospodárov, predovšetkým na tej regionálnej, liptovskej úrovni?

Poľnohospodárstvo je naviazané na štátnu pomoc, o tom je Programové vyhlásenie vlády. Toto vyhlásenie a následné kroky ovplyvnia aj regionálne poľnohospodárstvo na Liptove, pretože náš región pracuje v znevýhodnených oblastiach. Všetci poľnohospodári majú veľkú živočíšnu výrobu, zamestnávame ľudí na Liptove, a tým pádom sme naviazaní aj na štátnu a európsku pomoc. Čaká nás veľmi zložité nové programovacie obdobie európskej poľnohospodárskej politiky. Tu sme práve odkázaní na komunikáciu ministerstva, pôdohospodártva a poľnohopodárov.

Čaká poľnohospodárov utlmenie výroby, najmä v čase, keď odbyt mlieka poklesol predovšetkým v školských, či ubytovacích zariadeniach?

Viaceré mliekarne avizujú, že nevedia, čo s mliekom, pretože nevedia predať svoje výrobky. Preto chcú od poľnohospodárov, aby utlmili výrobu. Avšak to sa nedá, respektíve dá s tým, že sa zrušia chovy dojníc. Mliekari začínajú vyvíjať tlak na prvovýrobcov, aby znižovali dodávky mlieka tlakom na cenu. Ak totiž cena mlieka poklesne na úroveň, ktorá bola niekedy roku 2008, tak mnohé podniky skončia s výrobou mlieka.

O situácii na trhu mlieka z pohľadu regionálnej úrovne, o problémoch, ktoré spôsobuje aktuálna situácia, ale i o automatoch na mlieko si budete môcť prečítať už čoskoro na našom portáli.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia