Ak sa chcete naučiť novým, tvorivým, pracovným postupom, tak sa neváhajte zapojiť do tohto príjemného doobedia, pri šálke kávy či čaju. Podmienka je jediná – priniesť si materiál, s ktorým budete pracovať a zaplatiť symbolických 0,50 centov za vstup. „Naposledy sme vo februári s prítomnými dámami pracovali s rôznymi materiálmi a technikami. Na výrobu veľkonočných vajíčok a dekorácií sme použili techniku falošného patchworku, suché plstenie, papierové pletenie, pedigovanie, háčkovanie, špagátovanie, práca s moosgummou a mnohé ďalšie,“ konštatovala pre náš portál Ľubica Drusková, kultúrno výchovný pracovník Liptovského múzea.
Príbeh o zrode tvorivých dielní pokračuje
„Pred viac ako 8 rokmi som bola na školení v Betliari a spolu s bývalou riaditeľkou múzea sme sa dohodli, že niečo také skúsime v rámci tvorivých dielní aj u nás v Ružomberku,“ odpovedala na naše otázky Ľubica Drusková. Skúsenosť v Betliari ju natoľko inšpirovala, že sa rozhodla to vyskúšať. Tak fungujú už od roku 2011, najskôr každý nepárny pondelok, teraz už každý týždeň. Pôvodný názov bol Múzeum pre seniorov, v súčasnosti sú vítané všetky vekové kategórie a kreativite sa hranice nekladú. „Neveríte, ale máme zachytené štyri okresy. Ružomberok a okolie, okres Liptovský Mikuláš, chodí ku nám pani zo Žiliny, Vrútok a pani z Dolného Kubína ku nám tiež pravidelne chodí,“ konštatovala s radosťou Ľubica Drusková. Podľa jej slov sa vždy dohodnú, čo bude témou nasledujúceho týždňa. Pani Drusková si každý týždeň vytvorí plagát, vždy jedinečne a následne ho zverejní na webovú stránku mesta, aby sa aj verejnosť dozvedela, čo sa bude robiť a čo si treba priniesť. Ako ďalej z rozhovoru vyplynulo, keď do skupiny pribudne nová osoba, tak jej všetky „stálice“ ukazujú a učia ju technologický postup. Dnes, počas mojej návštevy sa rozhodli recyklovať plechovky servítkovou technikou. Dámy, ktoré chodia pravidelne na tvorivé dielne pokračujú v práci, ktorú majú začatú a už sa neučia zas postup, ktorý už ovládajú.
„Ja som dnes prišla s vnukom, nakoľko sú prázdniny a robíme techniku drôtikovania vajíčok. Začínala som jednoduchým vzorom, ale dnes už pridávam aj korálky. Vnuk sa začal učiť, ale najskôr na umelom vajíčku, aby škrupinky nerozpučil,“ opisuje svoju prácu, sympatická pani Viera s Liptovskej Teplej, ktorá sa o tejto akcii dozvedela z internetu. Odvtedy chodí na tvorivé dielne pravidelne, práca ju baví a je to jej obrovský koníček.
„Pozrite sa vedľa pani robí najťažšiu techniku, čipku z papiera,“ volala na mňa pani z konca stola. „Joj moja ťažko sa niečo takéto robí aj štyri hodiny. K zhotoveniu potrebujem hlavne veľa času. Ja svoj koníček už nazývam diagnóza,“ usmieva sa Anička z Ružomberka.
Dámy ma skutočne presvedčili, že čas na dôchodku sa dá vyplniť rôzne. Vždy sa máme čo učiť. Keď rozprávali o svojom koníčku, v očiach im žiarila iskra, či nádej. Život dôchodkom nekončí, ak neveríte prihláste sa v pondelok do tvorivých dielní do Liptovského múzea.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia