Kreatívne v múzeu má za sebou 20. stretnutie: na svete je recyklovaný Pančucháčik

Kreatívne v múzeu má za sebou 20. stretnutie: na svete je recyklovaný Pančucháčik

RedakciaAktuality3.10.2018

Kreatívne dielne už 6 rokov organizuje Liptovské múzeum v Ružomberku, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Dvadsiate stretnutie, ktoré bolo v pondelok 1. októbra, sa nieslo v duchu recyklácie. „Z nylonových pančúch sme začali zhotovovať netradičné šité bábiky. Kvôli časovej náročnosti sme si aktivitu predĺžili na dva pondelky,“ hovorí Ľubica Drusková, ktorá vedie tvorivé dielne v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Materiál si dlhodobo zbierajú

V kancelárii Ľubici Druskovej nájdete všeličo – od siloniek, drôtov, kúskov papierov, stužiek, kartónov, košíčkov až po vlastnoručne vyrobenú bižutériu.
Z nazbieraného materiálu tvorí jedinečné diela a svoje skúsenosti odovzdáva na tvorivých posedeniach. Napríklad netradičné bábiky, ktoré vyrábali počas dvoch stretnutí, obsahujú silonku, výplň, ihlu, niť, nožnice, látku, čipku, drôt, vlnu, tavnú pištoľ, dutinku z potravinárskej fólie, stuhu, žmurkajúce oči alebo dva veľké gombíky a biely výkres so štetcom a farbami. „Zhotovenie pančuchovej postavičky je dosť náročné na čas,“ poznamenáva Drusková, ktorá do Ružomberka pritiahla aj návštevníkov z Oravy a okolia.

Neformálne rande pri čaji

Aj keď názov nabáda k tomu, že dielne sú vhodné len pre seniorov, opak je pravdou. Na stretnutia prichádzajú deti a mládež so starými rodičmi a nežné pohlavia občas doplnia aj muži. „Ide naozaj o neformálne posedenie pri čaji, pričom súčasťou našich dielní je aj prehliadka niektorej aktuálnej výstavy alebo expozície. Niekedy zorganizujeme aj zaujímavú prednášku,“ prezrádza Drusková. „Dokonca tu máme šikovné ženy, ktoré vedia robiť krásne koláče a torty, takže nám občas v škatuľke prinesú sladké prekvapenie,“ uzatvára Ľubica Drusková a zároveň pozýva všetkých priaznivcov na ďalšie stretnutie, ktoré bude v pondelok 8. októbra od 9:00 hod.

(foto: archív LMR)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia