Krupobitie spôsobilo škody na majetku, búrka sa môže zopakovať, varuje meteorologička

Krupobitie spôsobilo škody na majetku, búrka sa môže zopakovať, varuje meteorologička

RedakciaAktuality17.6.2019

Už 24 hodín pred inkriminovanou búrkou, ktorá v Ružomberku spôsobila kalamitu a množstvo škôd, vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa. Prietrž mračien a búrka, spojená so silným krupobitím, si vyžiadali zásahy hasičov. Valiaca sa voda a krúpy vo veľkosti pingpongovej loptičky poškodili domácnosti, ale aj autá obyvateľov. Podobná situácia nastala aj v okolitých obciach, v Likavke krúpy vytvorili až 5 metrovú vrstvu. Podľa jedného z našich čitateľov kolabovala aj doprava, kolóny sa tvorili smerom na Liskovú aj na križovatkách v Ružomberku so zdržaním asi 20 minút.

Krúpy vo veľkosti pingpongovej loptičky poškodili ľuďom majetok

Situácia sa môže zopakovať

Po extrémnych teplách, ktoré náhle nastali, meteorológovia predpokladali búrky. A aj napriek tomu, že v nedeľu vydali 1. stupeň výstrahy, nevylučujú, že sa krupobitie v Ružomberku nezopakuje v nasledujúcich dňoch. „V Ružomberok sme zaznamenali intenzívnu búrku, vyskytlo sa pri nej aj krupobitie a za hodinu spadlo 34 milimetrov zrážok. Čo sa týka najbližších dní, úplne sa vylúčiť nedá, či sa v Ružomberku niečo podobné nevyskytne, lebo búrky s prehánkami sa budú vyskytovať miestami do konca týždňa a môžu byť intenzívne aj s krupobitím,“ povedala pre portál Žijem v Ružomberku meteorologička Jana Potanková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Krupobitie spôsobilo škody na majetku

Poistné udalosti zaznamenali aj poisťovne. Obyvateľom krúpy poškodili strechy, domácnosti, ale predovšetkým karosérie áut. „Aktuálne nám obyvatelia hlásia škody na majetku, takže konkrétne údaje zatiaľ nemáme. Nejde o veľmi vysoké škody, máme nahlásených niekoľko škôd na domácnostiach a viac poškodených karosérií áut. Predpokladáme, že poistenci nám budú v týchto chvíľach hlásiť ďalšie škody,“ povedala pre portál Žijem v Ružomberku Beata Lipšicová, hovorkyňa poisťovne Uniqua. Podobné počasie sa prehnalo nielen Ružomberkom, ale aj Starou Ľubovňou, Trebišovom a Tvrdošínom. Z týchto miest, podľa Heleny Kanderkovej z komunikačného oddelenia spoločnosti Allianz, klienti najčastejšie hlásili škody. „Najčastejšie ide o poškodené strechy a následné zatečenie striech, poškodenie striešnych plôch nad balkónmi, altánkov a záhradných a balkónových rastlín. Okrem škôd po krupobití nám do dnešného poludnia klienti nahlásili aj približne 20 škôd spôsobených atmosferickými zrážkami, záplavami a víchricou,“ informovala Žijem v Ružomberku Kanderková. Dodala, že škody hlásia aj viacerí pestovatelia a poľnohospodári, ktorým počasie zničilo úrodu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia