Kto bol sv. Valentín a čo ste o tomto sviatku možno netušili?

Kto bol sv. Valentín a čo ste o tomto sviatku možno netušili?

RedakciaAktuality14.2.2022

Niektorí tento sviatok milujú a iní nenávidia. Jedny hovoria, že je to krásna príležitosť vyznať lásku, iní hovoria, že láska sa má vyznávať každý deň a Valentín je len komerčný sviatok. Nech už ste ktorákoľvek skupina, poďme sa pozrieť trochu do histórie tohto dňa.

Viete, kto to bol sv. Valentín? Tento sviatok sa spája až s troma svätcami. O prvých dvoch sa hovorí a vie veľmi málo, preto najznámejším svätcom, ktorý sa spája s týmto sviatkom je rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. Jeho meno je opradené viacerými legendami. Jedna hovorí o tom, že bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II. Cisár často viedol vojny a zhromažďoval vojsko. Zároveň nepovažoval za dobrých bojovníkov ženatých mužov, pretože mnohí nechceli opúšťať svoje rodiny. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry, čo ho stálo život. Poprava sa konala 14. februára okolo roku 296. Ďalšia legenda hovorí o tom, že vďaka vlastným schopnostiam navrátil zrak dcére svojho väzniteľa, Júlii do ktorej sa zaľúbil. V predvečer svojej popravy jej napísal list s podpisom „tvoj Valentín“, a tak vznikla prvá Valentínka.

Zaujímavosti o sviatku sv. Valentína

Možno Valentína trávite ako slobodný človek, no napriek tomu si ho môžete užiť aj vy. Pýtate sa ako? No v prvom rade majte radi sami seba. Mnoho ľudí vidí tento sviatok, ako príležitosť urobiť niečo pre seba, napr. môžete zájsť na masáž, welness, či kúpiť si niečo pekné. Taktiež môžete v tento deň potešiť niekoho na kom vám záleží. Nemusí to byť nutne partner. Môžu to byť rodičia, či kamaráti. Keď je Valentín oslavou lásky, môže to byť láska k rodičom, súrodencom, či k domácemu miláčikovi. A napr. vo Fínsku na tento deň pripadá oslava priateľstva, tak prečo ho neosláviť práve s priateľmi.

S Valentínom sa však spájajú aj iné aktivity. Napr. od pondelka 14.februára na Slovensku štartuje Valentínska kvapka krvi. Každý rok pri príležitosti sviatku zaľúbených Slovenský Červený kríž prináša kampaň zameranú na darcov krvi a tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. Kvôli aktuálnej epidemickej situácii naďalej platia sprísnené podmienky pri darovaní krvi. Mobilné odbery sú síce momentálne stále zrušené, naďalej však môžeme krv darovať v odberových centrách Národnej transfúznej služby a na hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia