Zhruba štyri roky zastáva post riaditeľa odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja. „Pod sebou mám 22 kultúrnych organizácií, ktorých zriaďovateľom je župa. Ide o múzeá, galérie, divadlá, knižnice, či kultúrne strediská s 540 zamestnancami. Snažím sa zachovávať kultúrne dedičstvo a zároveň rozvíjať kultúru v našom kraji,“ rozhovoril sa Martin Hromada.
Štyridsaťšesťročný Ružomberčan mal už nošu skúseností, či z pôsobenia vo verejnej správe, keď bol vedúcim oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry na Mestskom úrade v Ružomberku, alebo z pracovných pozícií v súkromnej sfére, avšak do Žiliny sa dáko nehrnul. „Môj veľmi dobrý priateľ Ľubo Kubáň, s ktorým som robil aj spoločné akcie, v tom čase ako čerstvý krajský poslanec, mi dal tohto chrobáčika do hlavy. Od neho prišla informácia, že je vypísaný konkurz na miesto šéfa kultúry. Netajím, veľmi som nechcel do toho ísť, no napokon ma okolie zlomilo. Išlo o tri konkurzné kolá a podarilo sa mi ich úspešne zvládnuť. Veru teraz tohto kroku neľutujem. Je to práca, ktorá ma napĺňa.“
Ku kultúrnemu dianiu mal absolvent marketingovej komunikácie vždy blízko. „Je to fenomén, ktorý spája ľudí,“ vraví. „Veľmi vrelý vzťah mám však aj k iným oblastiam spoločenského života. K cestovnému ruchu, k športu a k ďalším. Keď niečo robím, tak sa snažím byť užitočný.“
Riaditeľa kultúry v našej župe často vídať na mnohých akciách v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku v Parku Š. N. Hýroša. „Na území nášho mesta, je to jediná ustanovizeň, ktorá patrí pod Žilinský samosprávy kraj. Celkove v Liptove a v okolí sa nachádza viac takýchto inštitúcií. Ich miesta však kopírujú staré okresy, ako Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Martin. Čo sa týka Liptovského múzea, je to jedno z najstarších zariadení tohto druhu na Slovensku. Už v minulosti jeho latku veľmi vysoko postavili bývalí riaditelia ako Ladislav Cserei a Iveta Zuskinová. Teraz sa tu zišla nová silná generácia. Súčasný riaditeľ Michal Kovačic dáva priestor a šancu svojim zamestnancom, aby múzeum spoločne posúvali ďalej. V poslednom období boli otvorené viaceré zaujímavé nové expozície. Ako Ružomberčan sa vždy snažím nášmu múzeu pomôcť. Podarilo sa nám vybudovať výťah a bezbariérový vstup. Teraz je pred nami ohromná výzva hrad Likava. Čo nevidieť bude dokončená projektová dokumentácia, je to veľká zákazka za 100 tisíc eur. Už aj v dokumentoch a v akčných plánoch župy sa objavuje hrad Likava. Verím, že aj za pomoci rôznych fondoch sa začne táto významná a potrebná rekonštrukcia.“
Do regionálnej politiky M. Hromada vhupol na začiatku tohto funkčného obdobia. „Keď som už nebol zamestnancom radnice, otvorili sa mi tieto dvere. Išiel som s ambíciou mestu pomôcť. To bol takisto môj cieľ, svojho času aj počas pôsobenia na úrade. Keď sa naplnil pracovno-právny vzťah s mestom, človek mal pocit, akoby zostalo niečo nedopovedané. Navyše boli tu veľké výzvy, stred mesta, atď.“
Teraz ambiciózny ružomberský rodák opäť ide zabojovať o dôveru občanov. Aj preto, že s novým volebným obdobím spája nemalé očakávania. „Je dosť vecí, ktoré v našom meste treba posunúť. Pri súčasnom zložení zastupiteľstva, keď v poslaneckom zbore bol som viac – menej v opozícii, nie vždy prednesené návrhy sa dali presadiť, alebo akceptovať. Možno už iba z princípu. Veľké nádeje vkladám do kandidáta na primátora Ľubomíra Kubáňa. Nielen kvôli našim dlhoročným väzbám, no je to človek, ktorého si hodnotovo veľmi vážim. Podľa mňa, sa črtá veľká a potrebná možnosť, na generačnú zmenu. Aby aj ružomberské zastupiteľstvo začalo inak fungovať. Veľmi nekorektné mi pripadá, keď ma niekto konfrontuje s otázkami, čo chcem vo svojom volebnom obvode urobiť. Aj tam mám výsledky, lenže to nemôže byť o nejakých lavičkách a podobne. Nedá sa hrať na vlastnom piesočku, ale prioritne riešiť strategické veci v prospech mesta, ako celku,“ dodal rozvážne Martin Hromada.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia