Kvapku krvi ešte nikdy nebolo tak treba ako teraz

Kvapku krvi ešte nikdy nebolo tak treba ako teraz

RedakciaAktuality26.4.2021

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku potrebuje urgentne pomoc darcov krvi. Pomocnú ruku sa preto rozhodlo podať OZ Ružomberčan, ktoré pravidelne organizuje darovanie krvi svojich členov pod názvom Kvapka krvi. Pravidelnú júnovú Kvapku krvi OZ Ružomberčan presunul už na koniec apríla, aby nemocnici pomohol.

Krv môžete darovať už túto stredu 28. 4. 2021 od 7:00 do 11:00 na Klinike hematológie a transfuziológie. „OZ Ružomberčan smeruje svoje pozvanie na darovanie krvi nielen už evidovaným darcom, ale tak ako aj pri predchádzajúcich "kvapkách", pozývame na darovanie aj mladých, ktorí sa darcami môžu stať. Je to okamih ľudského rozhodnutia, kedy preukážeme druhým nezaplatiteľnú pomoc. Podľa informácie, ktorú máme od pracovníčky kancelárie KHaT je na stredu (28.4.) ešte možnosť prihlásiť sa,“ hovorí členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Kvapa krvi už roky pomáha nemocnici.

„Nesmierne si vážime, že aj v tieto ťažké časy prejavujete záujem o možnosť, pomôcť nám aj iným. Táto mimoriadna situácia si vyžaduje vzájomnú spoluprácu a koordináciu. Jej snahou na jednej strane je, aby ani jediná ochota nevyšla nazmar, aby sme nevyčerpali Váš potenciál vzhľadom k limitujúcim možnostiam darovania. Na druhej strane je to nutnosť rešpektovať nutný hygienicko-epidemiologický štandard ako prevenciu pred novým koronavírusom COVID -19. Vzhľadom k situácii sme museli pristúpiť k objednávaniu darcov na presný čas. Prosíme Vás preto, aby ste rešpektovali našu žiadosť a v prípade ochoty darovať, objednávali sa na tel.čísle 044/4382401 (kanc.KHaT) v prac. dňoch v čase od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 hod," uvádza nemocnica na svojej webovej stránke. S pracovníčkou KHaT si dohodnete čas kedy na odber prídete. Dodržiavanie protipandemických opatrení je samozrejmosťou.

450 ml je štandard, ktorý vám pracovníci hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok odoberú. „Čo sa týka bunečnej náhrady, to sa človeku nahradí pol hodiny po odbere. Chvíľku môže byť problém s plazmou, preto by mal prísť darca pripravený,“ konštatuje MUDr. Juraj Mitura, Prednosta ústavu klinickej hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok. Tekutiny, tekutiny nimi treba zásobiť telo pred odberom. Chvíľková nevoľnosť je úplne bežným javom, ktorá časom prejde. Krv môže darovať až 80% populácie, pravidelne pritom daruje len 6%. Príďte teda aj vy podporiť dobrú vec. Darovanie krvi patrí medzi kľúčové činnosti pri zabezpečení národnej sebestačnosti v zásobovaní krvou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia