Kvetka Butková : Dýchajte, smejte sa. Keď nemáte zdravie, nemáte nič.

Kvetka Butková : Dýchajte, smejte sa. Keď nemáte zdravie, nemáte nič.

RedakciaAktuality19.6.2019

Kvetku poznám niekoľko rokov. Predstavila mi ju moja známa. Nie sme dôverné kamarátky. Ale našli sme spoločnú reč. Pomohla mi niekoľkokrát. Nikdy nepovedala nie. A koľkokrát mala na to nárok. Život sa s ňou nemaznal.

Ochorela ako osemročná. Prešla si viacerými diagnózami, ktoré napokon vyústili do zlyhávania obličiek. Tento párový orgán pre ňu dodnes znamená boj o prežitie.

Život s treťou darovanou obličkou

Kvetoslavu Butkovú život napriek skúškam veľmi baví.

Kvetka si spomína, že strašne veľa pila, bola unavená a zimomravá. Jej obličky v jedenástich rokoch začali zlyhávať. Potrebný bol nástup na dialýzu. „Bola som zaradená do transplantačného zoznamu. Ako darček k dvanástim narodeninám som dostala novú obličku,“ hovorí statočná Kvetka. Tá jej vydržala sedemnásť rokov. „Darovaná oblička nevydrží celý život. Potrebná je podporná liečba, ktorá tento orgán udržiava v harmónii s telom,“ vysvetľuje.

Nevyhnutný bol opakovaný nástup na dialýzu, kde chodila pravidelne dva roky. Keď mala tridsaťjeden rokov jej telo prijalo ďalšiu obličku. Kvetka si toto obdobie veľmi užívala. „Žiaľ prešli dva roky a lekári mi oznámili, že telo obličku začalo odmietať. Doktori skúšali novú liečbu. Nič sa nedalo robiť, potrebovala som ju vymeniť,“ priznáva Kvetka, pre ktorú začal kolotoč vyšetrení, pobyt v nemocnici spojený s dialýzou. Cítila sa veľmi zle.

Dialýza ako druhá rodina

Dialýza je skvelá metóda, ktorá umožní pacientovi prežiť, ale nesie so sebou aj nepríjemnosti a komplikácie, ktoré favorizujú transplantáciu obličky. Podľa Kvetky málokto o nej vie všetko.

Počas dialýzy si našla veľa priateľov, mnohým dodnes pomáha.

Počas dialýzy pacientom čistia krv. Dôležitá je pre chorých prísna diéta. Pacient chodí na toto čistenie trikrát do týždňa po štyri hodiny. „Ja som zvykla chodiť na večernú zmenu do polnoci. Išla som si tam poležať, počítať, ako doma,“ smeje sa Kvetka. Mrzí ju, že o dialýze ľudia vedia málo. Pre mnohých, keď na toto miesto prídu je to obrovský šok, neistota, panika.

Poznám ľudí, ktorí tam chodia desiatky rokov. Tam nadväzuješ vzťahy a preberáš všetko, ako druhá rodina. Tvoj život, či chceš, alebo nie od tohto miesta závisí,“ hovorí Kvetka, ktorá aj vďaka pozitívnemu prístupu liečbu lepšie zvláda.

Keď v máji ležala večer na dialýze zazvonil u sestričiek telefón. „Máme pre vás darcu,“ ozvalo sa z druhej strany. Kvetka začala plakať, kričať. „Ten pocit sa nedá opísať, treba ho len zažiť...,"hovorí Kvetka. Bude žiť ďalej s treťou transplantovanou obličkou.

Obdobie čakania býva najťažšie

Momentálne na transplantáciu od mŕtveho darcu čaká na Slovensku niekoľko pacientov. „Podstatná je totožná krvná skupina od darcu, no doba sa posunula a na Slovensku sa robia aj krížené transplantácie,“ vysvetľuje mi. Kvetka čakala na orgán pomerne krátko. No pozná pacientov, ktorí čakajú osem alebo desať rokov. „Oblička je pre mňa moje bábätko. Mám k nej vytvorený citový vzťah. Hladkám ju, rozprávam sa s ňou,“ priznáva bez hanby. Znamená pre ňu slobodu, nový život. Síce ešte nejaký čas potrvá rekonvalescencia, kedy pacientka musí byť doma, aby neochorela.

Verím v Boha a pre mňa je to základ. Ja som sa rozhodla v ôsmich rokoch, že život teraz neskončí. Mala som otázky, ale odpoveď prišla s odstupom času,“ odpovedá mi Kvetka.

Tá chce v budúcnosti cestovať, spoznávať krajiny. „A nič viac, len dýchať. To je to najdôležitejšie. Dýchajte, smejte sa, robte to čo Vás baví a na čo máte chuť. Keď nemáš zdravie, nemáš nič moja drahá. Všetko ostatné je nepodstatné,“ dojala ma Kvetka...

A priznám sa vám, dlho som rozdýchavala toto stretnutie a opakovala jej slová. Keď nemáš zdravie, nemáš nič....

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia