Kvôli medveďom vyhlásili v okrese Ružomberok mimoriadnu situáciu

Kvôli medveďom vyhlásili v okrese Ružomberok mimoriadnu situáciu

RedakciaAktuality21.3.2024

V prípade, že spozorujete medveďa hnedého, je potrebné kontaktovať výlučne políciu na telefónnom čísle 158.

Krízový štáb Okresného úradu (KŠ OÚ) v Ružomberku vyhlásil dnes 21. marca mimoriadnu situáciu z dôvodu zvýšeného výskytu medveďa hnedého v zastavaných územiach miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí. Občanov mesta a jeho okolia prosíme o zvýšenie opatrnosti najmä v ranných a večerných hodinách vo svojom okolí.

Schválila to vláda

Na základe rozhodnutia KŠ OÚ bude posilnená hliadková činnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody a policajného zboru, a to najmä v oblastiach so zvýšeným výskytom medveďa hnedého – vo Vlkolínci, na Gejdáku, v Malých Tatrách, Hrabovskej Doline a v oblasti mestských cintorínov.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie spôsobenej výskytom synantropných jedincov medveďa hnedého (Ursus arctos) v 19 okresoch schválila Vláda SR na svojom rokovaní v stredu 20. marca.

V týchto okresoch sa posilní hliadková činnosť polície a zásahového tímu pre medveďa hnedého: Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Považská Bystrica.

Cieľom opatrenia je posilnenie hliadkovacej činnosti zainteresovaných zložiek tak, aby sa predchádzalo ohrozeniu života a zdravia obyvateľov v prípade výskytu medveďa hnedého v zastavaných územiach miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí. Vyhlásenie mimoriadnej situácie reaguje na nárast počtu konfliktných situácií medveďa hnedého s človekom v dôsledku vysokého a neregulovaného jedincov v rizikových oblastiach Slovenska.

Okrem toho, ministerstvo životného prostredia na najbližšiu schôdzu parlamentu predloží ústavný zákon, ktorý vytvorí právny rámec pre odstrel medveďov. A to nielen v intravilánoch obcí, ale rovnako v extravilánoch susediacich s mestami a obcami, okolo turistických centier a zastavaných plôch.

„Ani vládna koalícia nemá hlasy na ústavný zákon, ale dávame možnosť opozícii ukázať, či sú na strane občanov, ich zdravia a životov alebo bláznivých mimovládok, ktoré považujú medvede za vegetariánov a na živote ľudí, ako aj ekonomickom prežití turizmu a poľnohospodárstva, im nezáleží," uzavrel podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Medvede v Ružomberku

V meste majú s medveďmi už bohaté skúsenosti. Prvého chytili a usmrtili 14. júna 2023. Išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov. Dôvodom ich odchytu a eutanázie bolo správanie. Spolu s ďalšími medveďmi chodili na cintorín, kde ich lákali sviečky, ktoré konzumovali.

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR 27. júna minulého roka v skorých ranných hodinách odchytil ďalšieho medveďa hnedého, ktorý posledné dni spôsoboval na mestskom cintoríne problémy. Išlo o približne trojročného samca s hmotnosťou viac ako 70 kilogramov. Usmrtený bol za asistencie veterinárneho lekára.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia