Laureátmi novej ankety sa stali Alena Vinžíková, Fedor Polóni a Diagnostické centrum Ružomberok

Laureátmi novej ankety sa stali Alena Vinžíková, Fedor Polóni a Diagnostické centrum Ružomberok

RedakciaAktuality13.12.2022

Včera (12. decembra) sme vo výstavnej sále Liptovského múzea spoznali laureátov ankety Ružomberského okrášľovacieho spolku s názvom Osobnosť Ružomberka 2022.

Galaprogram, ktorý otvoril známy ružomberský hudobník Branislav Boček, sa konal pod príjemnou a zároveň aj vtipnou taktovkou moderátora podvečera Viktora Mydla. Sprievodca programu načrel trochu aj do histórie a poslaniu okrášlovacích spolkov na Slovensku. Ten ružomberský tento rok založila Miriam Považanová. „Nie je tajomstvom, že sa už dlhšie roky venujem takýmto činnostiam. Ten názov považujem za výstižný, keďže chceme okrášľovať a vylepšovať, čo sa dá. V neposlednom rade aj vzťah obyvateľov Ružomberka k svojmu mestu,“ objasnila šéfka spolku pozadie realizácie vlastného nápadu.

Cieľom tejto ankety je ocenenie takých ľudí, či organizácií, ktoré sa v priebehu roka zviditeľnili významnými aktivitami a v prospech mesta,“ zdôraznil V. Mydlo. Verejnosť mohla kohokoľvek nominovať a potom prišla na rad šesťčlenná výberová komisia. Každý z tohto sexteta stanovil vlastné poradie a na základe sčítania bodov vyšiel finálny rebríček.

Najprv viceprimátor mesta Róbert Kolár otvoril obálku, aby publiku oznámil víťazku v kategórii žien, kde bolo nominovaných osem dám. Stala sa ňou Alena Vinžíková, ktorá celý produktívny život spojila z bývalými ružomberskými bavlnárskymi závodmi, či s tamojším stredným odborným učilišťom textilným a posledné štvrťstoročie je známa svojou prácou so seniormi, pričom jedenásť rokov zastávala post predsedníčky Klubu dôchodcov – denného centra v Ružomberku. „Som veľmi prekvapená, absolútne som takúto poctu nečakala. Ešteže som sedela, keď to vyšlo von,“ vravela dojatá laureátka, ktorá tento rok oslávili okrúhle osemdesiate narodeniny.

Obsah obálky s menom mužskej osobnosti (tu bolo 14 nominácií) prezradila organizátorka podujatia M. Považanová. Na pomyslený najvyšší stupienok vystúpil „rodený“ fotograf Fedor Polóni (roč. nar. 1939). Takisto jeho prevzatie ocenenia bolo mimoriadne dojemné. „Sú to príjemné šoky. Bol by som rád, keby ich všetci ľudia prežívali, čo najčastejšie. Mať tak virtuálne nožnice, môj diplom bol byť rozstrihaný na toľko častí, koľko mužov bolo nominovaných,“ vyznal svoje pocity aj niekdajší podpredseda Zväzu slovenských fotografov, či organizátor a zakladateľ ružomberského Fotofora.

V skupine organizácie a spoločnosti vavrín patril Diagnostickému centru Ružomberok, ktoré sa zaoberá problematikou detí s poruchami správania. To oznámil vedúci odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada. „Dnešné ocenenie nie je o riaditeľovi, ale o ľuďoch, ktorí robia s deťmi. Naši zamestnanci, moji kolegovia, okrem toho, že sú veľkí odborníci, rozdávajú našim ´deckám´ dobro a ukazujú im ten správny smer v živote,“ vravela do mikrofónu direktorka víťaza ankety, zariadenia, ktoré budúci rok dovŕši „päťdesiatku“, Mária Peťová.

Súčasťou premiéry Osobnosti Ružomberka boli tiež pôsobivé vystúpenia detí z oceneného diagnostického centra, folklórneho súboru Salatín a dievčat tanečného klubu Dance Galaxy. Úplne na záver z „pléna“ vyšla Jana Štreitová aj s vianočnou ružou, aby za všetkých prítomných vyslovila uznanie hlavnej hostiteľke Miriam Považanovej. „Dovolím si poďakovať za tento krásny podvečer, za nový projekt, za myšlienku, ktorá spája ľudí a rozdáva dobro i za čas strávený pri jej realizácii,“ zaznelo veľmi úprimne z úst J. Štreitovej.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia