Lavička so zámkami lásky

Lavička so zámkami lásky

RedakciaAktuality15.2.2022

V mnohých častiach sveta majú zamilované dvojice rozličné rituály, ako prejaviť svoju lásku, ale aj ako ju strážiť a chrániť. Azda najbezpečnejšie by bolo, zamknúť ju a odhodiť kľúč. A aj to sa robí! Po celom svete môžete nájsť mosty či ploty s visiacimi zámkami, ktoré sem pripevnili zaľúbené páry v nádeji, že ich náklonnosť nikdy nevyhasne. Odkiaľ presne pôvodne tento spôsob vyznania lásky pochádza nie je jasné.

Aj zamilovaní ľudia na dolnom Liptove majú nevšednú príležitosť vyjadriť svoju lásku prostredníctvo pripevnenie zámky na lavičku ponad rieku Revúca pri ružomberskom kaštieli sv. Žofie. Pripevňovať ich tam začali, keď dokončili jej rekonštrukciu. Po obidvoch stranách lavičky sme napočítali okolo 500 visiacich zámok Sú na nich vyryté iniciálky mien, srdiečka. Zaľúbenci najčastejšie použili tradičné visiace fabkové zámky rôznych veľkostí. Výnimku tvorí zámok v ružovej farbe, ostatné sú v pôvodnom vyhotovení. Nenašli sme medzi nimi špeciálne vyrobené s vygravírovanými menami.

Internetová encyklopédia – wikipedia uvádza, že uvedený zvyk pochádza z Číny. Ľudia si tam zamykajú duše do kovových škatuliek a kľúč zhadzujú z útesu do údolia Žltých hôr. Iná verzia hovorí, že vznikol na základe veršov srbskej autorky Desanky Maksimovičovej. Podľa ďalšieho príbehu prevádzkovali tento zvyk ako prví mladí žiaci školy Sanita in Costa San Giorgio vo Flrorencii, ktorí údajne vešali visiace zámky zo školských skriniek na moste Pote Vecchio. Myšlienku zámky lásky použil v sfilmovanej romantickej novele Chcem ťa, z roku 2007, Federico Moccia. Milenci v diele potvrdzujú svoju lásku tým, že zamykajú na Mulviský most v Ríme zámok a kľúč hádžu so slovami per sempre – navždy do Tiberu Práve tam totiž údajne zomrel patrónom zamilovaných svätý Valentín.

Na zvyk uzamkýnania lásky zareagovali niektorí svetoví výrobcovia zámkov, ktorí vyrábajú série určené priamo pre zamilovaných. Jedná sa predovšetkým o zámky v tvare srdca alebo sú to zámočky so zodpovedajúcimi potlačami. Tento druh špeciálnych predmetov na vyjadrenie lásky je možné zakúpiť aj v internetových obchodoch, ktoré ich ponúkajú od približne troch eur. Niektoré Uzamkýnateľné srdiečka v ružovej farbe s laserom vypálenými menami chlapca a dievčaťa stoja aj eur.

text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia