Lepšie svetlo pre stromy

Lepšie svetlo pre stromy

RedakciaAktuality25.3.2024

Rez ovocných stromov patrí k najdôležitejším prácam v ovocnom sade. Od neho závisí dobrá úroda. Liptovskí záhradkári si svoju zručnosť pri reze stromov zmerali na okresnej súťaži, ktorá sa uskutočnila 23. marca v Likavke. Zišli sa v tamojšej školskej záhrade.  Ich prácu hodnotila odborná komisia, ktorá určila troch výhercov. Okrem diplomov si odniesli aj ceny – záhradkárske pomôcky.

Celkom súťažilo šesť záhradkárov. Prvé miesto získal Július Molnára z Likavky. Podľa slov J. Molnára, jeho strom bol aj druhý raz štepený a preto sa snažil vytvoriť dve poschodia. Vrchné pozostávalo z nových vetiev a spodné tvorili konáre pôvodného stromu.

Už 13.  ročník súťaže zorganizovali Okresný výbor (OV) Slovenského zväzu záhradkárov (SZZ) Ružomberok v spolupráci so Základnou organizáciou (ZO) SZZ v Likavke. Súťažiaci si vylosovali stromy, ktoré následne upravovali.

„V záhrade sú prevažne jablone o ktoré sa stará naša miestna organizácia.  Sú to staršie stromy, ktoré potrebujú patričnú starostlivosť, ale nachádzajú sa tu aj mladé  stromčeky, ktoré sme vysadili pri poslednej súťaže v reze stromov. Som rád, že nám účastníci súťaže pomohli v ošetrení týchto stromov," povedal tajomník ZO SZZ v Likavke Dalibor Martoň. Dodal, že súťažiaci mali na orezávanie konárov približne 60 minút.

Porotcovia hodnotili postup pri reze stromov, sledovali, že či sa presvetlí koruna, aby sa slnko dostalo tam, kde treba a zaobstarala sa tak lepšia úroda. Všetky konáre, ktoré smerujú dovnútra stromu, musia byť vyrezané. „Stromy, ktoré neboli teraz prerezané, tak sa do nich pustíme  po Veľkej noci.  Tohto roku bolo menej súťažiacich ako uplynulé roky. Možno to je aj tými voľbami. My chodíme strihať stromky aj do Ružomberka, na Vlkolínec, do Černovej. Snažíme sa vychovávať mladých  ľudí, lebo aj na súťaži boli väčšinou starší, ktorí mali aj okolo 70 rokov. Som rád, že sa nám darí udržať dobrý zdravotný stav stromov a to aj napriek tomu, že blízko je školský športový areál a stane sa, že medzi konáre spadne lopta,“ uviedol D. Martoň.

Pokračoval: „Jas som zástanca starých odrôd, aj keď tie nové  sú rezistentné voči chorobám. Staré odrody sú najlepšie pre túto oblasť. Ja, keď chodím orezávať staré stromy, tak sa vždy opýtam majiteľa o aký druh ide. Zoberiem si z neho štepy, aby som odrodu mohol rozšíriť a zachovať. Najstarším ovocným stromom v Likavke je jabloň z roku 1888. Je zasadená oproti kultúrnemu domu. Podarilo sa nám ho rozmnožiť, navrúbľovať do podpníkov a rozdávame to ľuďom v Likavke ale aj mimo nej. Snažíme sa takto zachovať tento strom. Bol vysadený pri výstavbe kostola spolu s ďalšími na Páračke, kde vytvorili alej. Teraz už je jediným, ktorý zostal z uvedenej doby,“ doplnil D. Martoň.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia