Les potrebuje starostlivosť človeka

Les potrebuje starostlivosť človeka

RedakciaAktuality6.9.2019

V apríli sa členovia vybrali do lokality Klačník, kde za asistencie pracovníkov Mestských lesov Ružomberok vysadili viac ako 1000 bukových a smrekových stromov. Dnes si pripravovali plochy na jarnú výsadbu stromčekov v dolinke Šimúnovo. Terén čistili od nepotrebnej haluziny zo stromov, ktorú zanechala víchrica.

Vždy po kalamitných ťažbách vzniknú plochy, ktoré si vyžadujú zalesnenie, obnovu. Prvá fáza pred výsadbou je príprava plôch, ktorú sme dnes vo vzájomnej spolupráci s členmi OZ Ružomberčan urobili. Je potrebné haluzinu nakopiť, aby vzniklo voľné miesto pre nové sadenice,“ hovorí riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka a dodal, že viac ako štvrť hektára plochy sa dnes podarilo vyčistiť.

Lesníci z mestských lesov a 25 členov občianskeho združenia sa ráno stretli v Hrabovskej doline odkiaľ sa peši vybrali do doliny Šimúnovo. Pri prvej zastávke pán Vladimír Neštepný z Mestských lesov rozdal všetkým dobrovoľníkom pracovné náradie. Jana Štreitová z OZ Ružomberčan vybavila všetkých pracovnými rukavicami, fľašou vody a tak sa spoločne vybrali k cieľovej ploche. Miestami náročný a strmý terén zvládli brigádnici bravúrne. V neposlednom rade príkladom pre všetkých členov združenia je pán Marián, ktorý má úctyhodných 78 rokov a s elánom nosil haluzinu. Práca išla všetkým od ruky, niektorým sa podarilo nájsť niekoľko zdravých dubákov.

Trojgenerácia Kovalčíkovcov sa brigád zúčastňuje pravidelne

Po náročnej, ale zmysluplnej práci bola pripravená odmena, v podobe tradičného gulášu z hotela Malina. Ten po fyzickej aktivite chutil naozaj vynikajúco.

Budeme veľmi radi, keď na ďalšiu brigádu, ktorú plánujeme v polovici októbra, pribudnú aj nové tváre. Čaká nás ochrana mladých sadeníc proti zveri, ktorá sa robí pred zimou. Vrcholové časti sa natierajú tzv. repelentom, ktorý odrádza zver pred ohrýzaním,“ pozýva všetkých Ružomberčanov na ďalšiu akciu projektu Zalesňovanie – pridaj sa k nám, M. Šlávka.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia