Lesníkov trápi extrémne sucho

Lesníkov trápi extrémne sucho

RedakciaAktuality21.4.2020

Plán zalesňovania a pestovných prác museli kvôli súčasnej situácii s koronavírusom v Mestských lesoch upraviť.

„Nejde ani tak o riziko zo šírenia nákazy, to sa pri prácach v lese dá eliminovať. Skôr ide o finančné zabezpečenie pestovnej činnosti, tá je financovaná výlučne z predaja dreva, ktorý sa momentálne veľmi utlmil. Ani najbližšie mesiace neveštia nič dobrého,“ vnáša nás do problematiky riaditeľ Mestských lesov Milan Šlávka.

V niektorých prípadoch presunuli zalesňovanie na neskôr

Napriek tomu plánujú pri jarnom aj jesennom zalesňovaní vysadiť asi 100 000 – 120 000 sadeníc. „Tam, kde to nie je nevyhnutné však zalesňovanie posúvame do budúceho roku,“ doplnil Šlávka. Pestovná činnosť pritom nie je len zalesňovanie, ale aj ďalšia starostlivosť, ako výžin buriny okolo sadeníc, ich ošetrovanie proti poškodeniu zverou, či prerezávky. Skúsený lesník pritom jedným dychom prízvukuje, že ak by niečo z toho neurobili, v budúcnosti by sa im to vypomstilo. Zalesnenie na voľných plochách po ťažbe sa pri hospodárskych porastoch musí uskutočniť do dvoch rokov, pri ochranných porastoch do troch rokov.

Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru v lesoch

Zároveň dopĺňajú a vylepšujú zalesnené plochy z minulých rokov. „Vzhľadom na extrémne sucho sa tohto roku obávam dosť nízkeho úspechu prijatia nových sadeníc,“ uvádza známy odborník. Sucho je podľa jeho slov extrémne aj preto, že cez zimu bolo veľmi málo snehu. Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru vyhlásilo už 3. apríla čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme.

„Naši zamestnanci preto hliadkujú každý deň aj počas víkendov a vykonávajú aj protipožiarne opatrenia. Okrem niekoľkých menších prípadov, napríklad v Ludrovskej doline, sme nezaznamenali žiadne problémy,“ dodal šéf Mestských lesov.

Vyzval pritom na zvýšenú opatrnosť a aby ľudia nezakladali ohniská v lese a jeho blízkosti.

Pandémia „vyhnala“ do prírody množstvo ľudí

V prímestských lokalitách ako Hrabovo, Čutkovo, Malinô Brdo sa aj kvôli zmenenej situácii v krajine pohybuje viac ľudí. „Mnohí z návštevníkov, keďže chcú byť izolovaní, objavujú nové lesné chodníčky a cestičky, o ktorých predtým nevedeli,“ dopĺňa svoj postreh Šlávka. Podľa jeho slov, ľudia môžu počas prechádzok spozorovať aj množstvo nových mladých porastov, pod ktorými nesú rukopis Mestské lesy. Avšak napríklad v oblasti Hrabova sa nachádza aj množstvo odpadkov a plastových fliaš, ktoré po zime turisti zanechali na okrajoch lesa. „Bohužiaľ aj vzhľadom na pandemickú situáciu sa neorganizovali rôzne podujatia ku Dňu Zeme a je to hneď vidieť,“ konštatuje Milan Šlávka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia