Leto u Hýroša je v plnom prúde

Leto u Hýroša je v plnom prúde

RedakciaAktuality9.7.2021

Následne podujatie pokračovalo diskusiou so známym spisovateľom, poviedkárom a prekladateľom Michalom Hvoreckým, ktorého kariéra sa s mestom definitívne spojila v roku 2019, kedy rodený Bratislavčan napísal knihu Maliar a chlapec, opisujúcu dobrodružné príbehy malého chlapca, ktorý trávi prázdniny v Galérií Ľudovíta Fullu.

Prvý týždeň dvojmesačného kultúrneho programu ukončilo ružomberské združenie Orientalico, ktoré predviedlo farebné vystúpenie plné tancov a exotickej hudby. Pred zrakom stoviek návštevníkov parku ukázalo združenie to najlepšie, čo za jedenásť rokov svojej existencie nacvičilo.

Na nasledujúcich sedem dní majú organizátori pre divákov pripravenú otvorenú expozíciu dejín feudalizmu Liptova v Liptovskom múzeu so začiatkom o 17:00. Následne je pripravený koncert ružomberskej skupiny Kéfas, ktorá pôsobí na hudobnej scéne od roku 1994 a na svojom konte má úctyhodných 7 štúdiových albumov a jedno koncertné DVD. Ružomberčanom nemálo-známa skupina tvorí neodmysliteľnú súčasť ružomberského kultúrneho života aj pre organizovanie typických vianočných koncertov, z ktorých posledný počas Vianoc 2020 vysielala naživo mestská televízia. Koncert skupina odohrá v parku Š. N. Hýroša v piatok 9. júla. V prípade nepriaznivého počasia bude koncert organizovaný v ružomberskej Synagóge o 19:00.

V sobotu 10.7. sa v rámci programu Leto u Hýroša uskutoční tvorivá dielňa pre dospelých a deti od desať rokov v Galérii Ľudovíta Fullu. Vstupné na podujatie bude 5€.

Nedeľné predpoludnie bude patriť remeselníkom, ktorí v parku Š. N. Hýroša o 11:00 ukážu svetu svoje poctivé umenie, spočívajúce vo vytváraní predmetov tradičným remeselným spôsobom. O 16:00 bude divadelné štúdio RosArt čítať deťom v parku zaujímavé a podmanivé príbehy, ktoré chytia za srdce aj nejedného rodiča.

Pracovný týždeň sa Leto u Hýroša začne v Mestskej knižnici, kde je pripravené podujatie Prečítané leto s podtitulom O stopách. Začiatok podujatia bude o 10:00.

Utorok 13.7. sa v parku u Hýroša rozložia výtvarnícke stojany a usmiaty tím Ateliéru vo Vile bude očakávať maľovania chtivých záujemcov, ktorí si budú môcť svoje namaľované dielo odniesť domov a potešiť tak svojich blízkych. Výtvarnícky plenér sa začne o 17:00.

Leto u Hýroša má vyhradenú každú stredu na spoznávanie zaujímavých častí nášho mesta. Sprievodkyňa Miriam Považanová o 18:30 pred Informačným centrom začne svoju prechádzku plnú zaujímavých historiek a objavov.

Štvrtok do parku Š. N. Hýroša zavíta mladý historik a úspešný spisovateľ Anton Hruboň, ktorý, ako odborník na stredoeurópsku politiku začiatku 20. storočia porozpráva divákom v diskusii so spisovateľom o tom, aké boli naše dejiny. Diskusia so spisovateľom sa začne o 17:00.

Piatok 16.7. opäť svoje dvere otvorí Liptovské múzeum, aby sprístupnilo divákom svoju expozíciu sakrálneho umenia. Po preskúmaní a vypočutí výkladu o umení v múzeu si diváci budú môcť pozrieť vystúpenie charizmatického pesničkára Džukiho, ktoré sa začne o 19:00 a priľahlom parku.

Nedeľa 18.7. bude patriť detskému predstaveniu Zlatá rybka, ktoré pre návštevníkov parku o 16:00 odohrá profesionálne divadlo Portál z Prešova.

Viac o programe nájdete na www.letouhyrosa.sk

(ts)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia