Lieky na dušu i telo nájdete na lúke a poli

Lieky na dušu i telo nájdete na lúke a poli

RedakciaAktuality2.8.2019
Predsedníčka občianskeho združenia Bylinky z lúčky, Zdenka Klinková

Pred drevenicou v nádhernej Prosieckej doline na nás máva usmievavá pani Zdenka Klinková. Je milá, hlas má jemný, ide z nej pokora a pokoj. „Poďte už som sa na vás tešila,“ víta nás bylinkárka Zdenka. Usadí nás na priedomí. Usrkávame si z lahodného nápoja a bylinkárka nám vysvetľuje, že je to macerát zo slezu lesného. „Dajte si, pôsobí protizápalovo a rozpúšťa hlieny, v teplých letných dňoch osvieži, “ vysvetľuje Zdenka a ponúka mi kvet, nech ho zjem. Je to oranžová kapucínka. „Neboj sa nič sa ti nestane, len vyskúšaj, je to prírodné antibiotikum, celá rastlinka sa využíva v gastronómii a v prírodnom liečiteľstve,“ povzbudzuje ma. Dám si povedať, aj keď so zvláštnym pocitom, že mám jesť kvet, okoštujem ho. „Je dobrý,“ priznám.

Panelákové dievča

Slez lesný - v bylinkárstve sa využíva jeho kvet s piatimi okvetnými lístkami v tvare srdca, plod - božie koláčiky,chlebíčky, ale aj listy

Ja som dievča z bytovky, mestský typ,“ začína rozprávať svoj príbeh Zdenka. „Starých rodičov som mala v Černovej a so starkým som musela chodiť, ako dievča po lúkach, vôbec som sa nezamýšľala prečo,“ hovorí Zdenka. Starý otec podľa nej vždy odtrhol tri bylinky, vraj ako základ. Repík, ako bylinku na všetko, dobrú myseľ (známu tiež pod názvom pamajorán, alebo oregáno) a potom to bol ľubovník bodkovaný. „Tieto tri bylinky starým ľuďom pomáhali na všetko,“ spomína sympatická bylinkárka.

Dozvedám sa, že Zdenka robila viac menej celý život daňovú poradkyňu. V roku 2000 si kúpili dom v Liptovskej Teplej a tam sledovala staršie ženy, ako chodia a zbierajú bylinky. „Tak som začala aj ja. Liptov a Orava sú raj. My máme takú krásnu prírodu,“ teší sa Zdenka. Zároveň podotýka, že každá jedna dedina na Liptove má dolinu. „V Martinčeku kvitne na jar jeden ker hloch obyčajný, ktorý sa ako jediná bylina pije na vysoký a nízky tlak. Celý Mních je zarastený touto bylinou pre zdravé srdce,“nadšene popisuje poklady všetkých dedín Zdenka. Prezradí mi, že ju vždy niečo nové prekvapí, alebo príde do cesty niekto, kto zbiera čosi iné.

Bylinky z lúčky

Ty nemusíš poznať všetky bylinky, tak či tak si musíš kúpiť literatúru o nich. Preto je dobré byť v spojení , zbierať a spoznávať ich spolu s niekým,“ približuje mi svoju vášeň predsedníčka občianskeho združenia Bylinky z lúčky. Usiluje sa, aby malé deti vedeli, akú vzácnosť máme na lúkach. Ako predsedníčka občianskeho združenia organizuje dobrovoľnícke aktivity v našom regióne. Robí edukačné aktivity zamerané na vzdelávanie detí a seniorov. Učí ich spoznávať liečivé rastliny, ich zber a použitie v prospech svojho zdravia a ochrany prírody „My máme logo Bylinky z lúčky. By, akože spájať a linky vytvoriť linky medzi starou mamou a dieťaťom. Aby sa linka nepretrhla,“ hovorí Zdenka, ktorej „linku“ o bylinkách odovzdal starký. „Bylinky postupne zbierame. A potom sa spájajú, podľa niečoho, ako aj my ľudia sa spájame na základe vlastností, to robíme aj s rastlinkami,“ učí ma Zdenka.

Koreň púpavy sa využíva ako prírodný liek pri obličkových, pečeňových a žalúdočných problémoch

V každom ročnom období sa zbierajú bylinky, ktoré majú práve v ňom svoju liečivú silu. Na jar je to koreň, potom zelený list a pokračuješ v lete žltý kvet.. „Aj cez zimu zbierame korene, taký skorocel, či lastovičník rastie aj cez zimné obdobie,“ vysvetľuje.

Len desať bylín odporúča bylinkárka Zdenka piť dlhodobo, aj to všetky nerastú tu na Liptove. „Ja mám veľmi rada mätu,“ priznám sa. „Mäta je dobrá, len strašne chladí. Nemali by sme piť nič studené. Nie je moc dobré pre teba, ju piť stále,“ radí mi.

Bylinky rozprávajú

Ja neliečim, nie som liečiteľka. Na to sú tu lekári. Ja len radím ľuďom, na čo sú bylinky dobré. Učím ich spoznávať a odhaľovať ich účinky,“ odpovedá mi Zdenka, na otázku či niekoho vyliečila.

Keď prídu za ňou ľudia sama ich vyzve, aby si rastlinky namiešali. Bylinky podľa nej ku každému rozprávajú a ľudia sami siahnu akoby po tej, ktorú potrebujú. „Keď sa chceš liečiť stačí, keď zapojíš päť zmyslov,“ radí Zdenka.

Postaví sa a ďalej ma sprevádza záhradou, v ktorej sama pestuje niekoľko bylín.

Bylinky cítia povahu človeka

Bylinky som si aj sama namiešala

„Čo je v tom domčeku oproti?“ zaujímam sa. Zdenka vystreľuje, že tam má spoju „pracovňu“. Otvorí dvere. Omámi nás prenikavá vôňa bylín. „Každú rastlinku suším zvlášť, buď ich zavesím, alebo rozložím na papier,“ vysvetľuje proces sušenia.

Ak rastúcu bylinku v správnom čase nazbieraš, usušíš, uskladníš a neskôr z nej budeš piť čaj, pocítiš jej blahodarné účinky. Môžeš piť čajík z jedného druhu byliniek, alebo si namiešaj bylinky sama intuitívne vyberieš, čo potrebuješ, uvidíš,“ podáva mi vrecúško na bylinky a prezradí, že bylinky cítia povahu človeka.

V minulosti sa ľudia s plnou dôverou vydávali na lúky, do lesov a hľadali si ten liek na svoju chorobu. Ak máš pocit, že nejakú potrebuješ, vyber sa za ňou,“ lúči sa so mnou bylinkárka Zdenka Klinková.

Svoje vedomosti o liečivých rastlinkách si nenecháva len pre seba. Ochotne v záhradke pri domčeku víta deti, seniorov, od ktorých sa učí aj ona. Často sa tu zastavujú turisti, ktorí prišli za krásami Liptova. U nej spoznajú aj liečivú silu našej krásnej prírody.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia