Likavka čoskoro s inteligentným osvetlením

Likavka čoskoro s inteligentným osvetlením

RedakciaAktuality23.1.2020

Víťazov súťaže MADhack IoT pre Lepšiu obec, ktorú organizovala jedna zo slovenských technologických spoločností spoznala verejnosť minulý rok. Víťazný projekt nesie názov Smart Lighting pre Likavku. Mestám a obciam bežne zaberá pravidelná kontrola spojená s osvetlením veľa času, nakoľko sa v nich nachádza viac typov. Trojica študentov Martin Liščinský, Malvína Melkovičová a Matej Končal tento problém vyriešila a ich ocenený program už začal fungovať v skúšobnej prevádzke.

Osadený projekt na zhruba desiatich lampách už testujeme a zbierame všetky potrebné dáta. Dolaďujeme ho tak, aby sme ho mohli postupne rozšíriť do celej Likavky “ povedal pre náš portál jeden z tvorcov, M. Končal.

Ďalej vysvetlil, že v rámci svojho projektu, nebudú inštalovať nové lampy, meniť sa bude systém osvetlenia. Podstatou víťazného riešenia je samo nahlasovanie porúch lámp.

Likavka čoskoro s inteligentným osvetlením

Testovacie senzory zaznamenávajú dáta zo svietidiel a spracovávajú ich. Ak dôjde k zmene, do aplikácie Lepšia obec sa dostane správca, ktorý poruchu vidí a prostredníctvom nej si dokáže naplánovať napríklad aj trasu k oprave. „Aj z dlhodobého hľadiska vieme zistiť, ktorá lampa má akú spotrebu elektrickej energie a vieme odporučiť, ktoré používať viac a ktoré menej,“ doplnil Končal. Podľa jeho slov by v budúcnosti mohol kontrolný systém umožniť aj intenzitu osvetlenia a znížiť tak prevádzkové náklady na osvetlenie.
Starostu Likavy Mariána Javorku vyriešený problém s osvetlením potešil. „Vďaka technologickej firme, ktorá vyvinula novú mobilnú aplikáciu Lepšia obec, sme sa o súťaži dozvedeli a napokon ju vývojári pre našu dedinu aj vyhrali,“ poznamenal Javorka.
Úspešná trojica študentov sa po dokončení štúdia okrem spomínaného projektu aj naďalej venuje rozvoju aplikácie Lepšia obec a jej vylepšovaniu v nových mestách a obciach.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia