Likavskí veriaci spomínali na svojho organistu

Likavskí veriaci spomínali na svojho organistu

RedakciaAktuality31.5.2019

Osobnosť organistu pedagóga a zanieteného propagátora cirkevnej hudby na Slovensku L. Šidu priblížil správca likavskej farnosti Pavol Ondrík. Vyzdvihol jeho význam pre organovú hudbu na Slovensku. Osobnú spomienku na L. Šidu pridal starosta obce Likavky Marián Javorka. Podčiarkol, že si ho vážili veriaci ich obce, spomína si na stretnutia s ním..L Šida pôsobil aj v Likavket v tamojšom kostole sv. Juraja sa tiež pričinil o stavbu vtedy nového organa. Tento rok v máji uplynie 17 rokov od jeho odchodu do večnosti. Preto sa organizátori rozhodli, že každoročne v máji zorganizujú koncert na pamiatku tohto významného organistu i propagátora duchovnej a cirkevnej hudby na Slovensku.

Osobnosť L. Šidu sa pomaly vytráca z pamäte súčasníkov. Práve jemu však môžeme na poli rozmachu cirkevnej hudby vďačiť za veľa. Aj napriek neľahkému životnému príbehu, keď bol v čase komunizmu nespravodlivo odsúdený na 25 rokov väzenia a nútených prác v Jáchymovských baniach, s podlomeným zdravím, dokázal zanietene pracovať na pozdvihnutí cirkevnej hudby na Slovensku.

Životným mottom L. Šidu bolo: „Bohu patrí len to najlepšie." Týmto heslom sa celý život riadil. Vypracoval vôbec prvé osnovy pre výučbu organa a cirkevnej hudby na hudobných školách s následným schválením Ministerstva školstva SR. Bol aktívnym a zanieteným organistom, dirigentom, publicistom, hudobným pedagógom, skladateľom, upravovateľom hudby a nenápadným hrdinom, ktorý sa nebál poukázať na to, s čím v svedomí nesúhlasil. Organový memoriál nesúci meno L. Šidu má byť pripomienkou jeho usilovnej práce a prejavom uznania.

Na koncerte v Likavke sa predstavil Stanislav Šurin, ktorý študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na Vysokej škole muzických umení v Bratislave u profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. S orchestrom Slovenskej filharmónie uviedol niekoľko skladieb pre organ a orchester. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, v Kanade a na Tchajwane. V rokoch 1991 - 1995 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave. Účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb, vrátane inaugurácií slovenských prezidentov a návštev pápeža Jána Pavla II. Je zakladateľom a organizátorom organových festivalov. Je zakladateľom a predsedom Bachovej spoločnosti na Slovensku a členom Európskej konferencie cirkevno - hudobných asociácií (CEDAME). Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických a pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave, Katolícka univerzita Ružomberok). Venuje sa aj kompozícií. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty, piesní na texty slovenských a francúzskych básnikov (predovšetkým Miroslava Válka)

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia