Likavský hrad stráži nielen povesti, ale aj poklad

Likavský hrad stráži nielen povesti, ale aj poklad

RedakciaAktuality30.3.2019

V blízkosti Likavky bol pod vedením Martina Furmana z Krajského pamiatkového úradu Žilina, preskúmaný unikátny poklad mincí z prelomu 15. a 16. stor. Mince našiel manželský pár z Likavky tento týždeň. Tak sa výstup na Predný Choč premenil na dobrodružstvo.

„Ide o 1620 strieborných mincí zhruba 500 rokov starých, ktoré mali 100 ročné rozpätie. Manželský pár našiel tento poklad na prechádzke v hlinenom džbániku, v ktorom bol ešte akoby mešec a vo vnútri mince. Poklad bol nájdený náhodou, možno tomu nálezu dopomohli aj diviaky, ktoré v tom mieste rýpali. Keďže išlo o veľmi uvedomelého človeka, čo sa týka histórie, vedel čo má robiť. Nájdeného pokladu sa nedotkol a ihneď zavolal pamiatkárov,“ povedal pre Žijem v Ružomberku Marián Javorka, starosta obce Likavka.

Odborníci z Pamiatkového úradu zo Žiliny sa mobilizovali a do troch hodín boli na mieste nálezu.

„Strieborné mince a 2 dukáty sú úplne výnimočné, nepamätám si takýto nález v posledných desiatkach rokoch v našom regióne,“ povedal pre RTVS Miloš Dudáš riaditeľ Pamiatkového úradu Žilina.

Celú oblasť preskúmali Barbora Danielová z Oravského múzea a Martin Furman - archeológ z Pamiatkového úradu Žilina. Najmladšie mince pochádzajú z roku 1527. Prečo ich niekto ukryl však ostáva veľkou záhadou.

„V tomto prípade som za to, aby nálezcovia dostali 100 percent hodnoty nálezu, pretože sa splnili všetky podmienky, ktoré vyplývajú z Pamiatkového zákona,“ dodal pre RTVS Martin Furman.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia