Likavských ĽadoBorcov obdivovali aj kačky

Likavských ĽadoBorcov obdivovali aj kačky

RedakciaAktuality9.3.2020

Hladina potoka pri likavskej hasičskej zbrojnici sa zdvihla na úroveň cesty. Voda sa vylievala z koryta pri každom ponorení kúpajúcich sa otužilcov, ktorí sem zavítali v sobotu 7. marca. Kulisu im robili nielen zimomraví diváci okolo potoka, ale aj kačky, ktoré oddychovali na brehu.

Do vody sa s radosťou ponorilo 69 mužov a žien, ktorí sa v nej nielen omočili, ale aj trochu zaplávali. Voda bola hlboká okolo 1,70 m, miestami aj plytkejšia. Plávať sa dalo dosť hodný kus proti prúdu a to v dĺžke asi 70 m, potom už bolo výrazne plytko. Vo väčšej hĺbke bolo natlačených aj 40 plavcov. Medzi nimi bol taktiež Ľubo Lauko z Ružomberka, ktorý sem prišiel s ľadovými medveďmi z ružomberskej mestskej časti Biely Potok. „Na malej ploche sa tu tlačíme viacerí. Voda je patrične chladná, príjemná. Je nás tu menej, ako bolo nedávno v Hrabove, kde sa kúpalo asi 300 ľudí.“

Na divácku atrakciu sa prišlo pozrieť veľké množstvo Likavčanov. „Som rád, že aj v Likavke sa našli odvážlivci, ktorí pripravili plávanie v ľadovej vode. Atmosféra je tu dobrá, prekvapila ma účasť plavcov. Na nultý ročník je to veľmi slušné,“ povedal najstarší účastník podujatia - 73 ročný Miro Vlček z Ružomberka.

Najmladším kúpajúcim sa v studenom likavskom potoku bol 13 ročný Samuel Bakoš zo Žaškova. „Otužovaniu sa venujem asi tri roky. Najskôr som začal doma studenou sprchou, teraz už chodím aj na kúpanie sa ľadových medveďov.“ Ďalej uviedol, že mu plávanie vo vode, ktorá je teplá okolo dva až päť stupňov Celzia, pomáha prekonávať choroby. „Moji spolužiaci sú doma s chrípkou a ja musím chodiť do školy. Trochu im aj závidím,“ povedal. Zároveň doplnil, že ho v škole obdivujú, pretože dokáže plávať v ľadovej vode. K tejto záľube ho doviedol otec, ktorý chodí s ním na stretnutia vyznávačov chladu.

S myšlienkou zimného plávania v likavskom potoku prišli tamojší otužilci, ktorí sa pomenovali ĽadoBorci. Ich zámer sa zapáčil aj vedeniu obce Likavka. „Nápad sa mi zapáčil, organizátorov sme podporili aj finančne. Pochopenie sme našli aj u niektorých podnikateľov v obci, ktorí nám prispeli na vesty s logom podujatia, na guláš. Dobrovoľní hasiči pomohli provizórne prehradiť potok,“ uviedol starosta obce, Marián Javorka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia