Liptov je na najlepšej ceste zničiť skutočné historické dedičstvo

Liptov je na najlepšej ceste zničiť skutočné historické dedičstvo

RedakciaAktuality3.8.2020
V Liptovskej Štiavnici zostalo z mlyna len torzo

Pamiatkový úrad na svojom facebookovom profile informoval o tom, že z mlyna v Liptovskej Štiavnici (ktorý bol v súkromných rukách pozn. red.) ostalo torzo a celé technologické zariadenie zaniklo. Zaujímalo nás preto, ako je to s pamiatkami u nás, a tomu, či sa im venuje dostatočná pozornosť.

Hodnotnejší pozemok bez histórie?

„Zoznam pamiatok je otvorený zoznam, tam pamiatky pribúdajú aj odbúdajú. Nikdy nie je celé Slovensko podchytené tak, aby boli všetky staré objekty zapísané ako národné kultúrne pamiatky. Tento objekt mlyna nebol národnou kultúrnou pamiatkou, preto Pamiatkový úrad nemá žiadne právomoci zasiahnuť. Objavili sme však dva pekné mlyny na Orave, chceme tam urobiť terénnu obhliadku a zvážiť, či by sa nevyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku,“ vnáša nás do problematiky Miloš Dudáš, riaditeľ krajského pamiatkového úradu v Žiline.

Pred druhou svetovou vojnou sme mali na Slovensku vyše 3000 rôznych mlynov, pričom v Liptove ich bolo asi 80.

Hoci kedysi bol ruinou, dnes mlyn v Oblazoch navštívi aj 500 ľudí denne

„Naša spoločnosť je v súčasnosti nastavená tak, že sa viac oplatí pozemok, na ktorom je historický mlyn zbúrať, a bohužiaľ má väčšiu cenu bez neho. V iných krajinách, napríklad keby ste mali vo Švajčiarsku pozemok, tak je hodnotnejší s akoukoľvek ruinou. Zbúranie je výsledok celospoločenského nastavenia a nemá žiadnu oficiálnu ochranu alebo podporu zo strany štátu,“ vyslovil sa na margo ochrany historických mlynov Martin Petráš, vedúci obnovy mlynov v Oblazoch v Kvačianskej doline.

V Liptove aj fungujúce mlyny

Časť interiéru mlynu v Likavke

Podľa neho sa v súčasnosti dajú mlyny rôzne využiť, nemusí byť zachované celé zariadenie. Jedným zo zachovalých mlynov je v obci Likavka. Nachádza sa v ňom dobový historický nábytok no len malá časť tvorí pôvodnú výbavu mlyna. Je v súkromnom vlastníctve a ako informoval Pamiatkový úrad, v roku 2019 prešiel obnovou. „V hlavnej miestnosti v strede objektu je rekonštruovaný – obnovený drevený trámový strop a murovaná pec podľa starých dobových predlôh. Kompletne sú obnovené drevené podlahy vrátane izolácií a podkladných vrstiev. Obnovené sú vnútorné i vonkajšie omietky. Obnova strechy v rozsahu výmeny strešnej krytiny, sanácie poškodených častí dreveného krovu a realizácie nových okenných otvorov (strešných okien) bola uskutočnená v roku 2019 z poskytnutých finančných prostriedkov dotačného programu MK SR - Obnovme si s svoj dom,“ uvádza na svojej internetovej stránke Pamiatkový úrad.

Pergelov mlyn z roku 1954 v Partizánskej Ľupči

Veľmi dobrým príkladom je podľa Petráša i Partizánska Ľupča, ktorá kúpila mlyn v strede obce. Ide o zachovalý mlyn, kde je v dobrom stave aj technológia. „Keďže som statik, šokovalo ma, že stavba nemá jedinú statickú prasklinu,“ doplnil Petráš. Podľa jeho slov má význam zachovávať tieto pamiatky, pretože to sa nedá kúpiť. „Napríklad aj mlyny v Oblazoch mali zaniknúť. Technicky to boli ruiny, ktoré by bez rýchleho zásahu zmizli. Keďže štát nerobil nič, šanca, že niekto iný by dokázal zvrátiť ich osud bola nulová. V tomto je ten príklad najextrémnejší, dnes by tam mlyny vôbec nemuseli byť,“ dodáva Petráš.

Z Liptova Disneyland?

„Za žiadne peniaze si nekúpite históriu, pamiatky a skutočné príbehy, ktoré sa viažu k priestoru. To je hlavný rozdiel medzi historickou krajinou a Disneylandom. Liptov je na najlepšej ceste zničiť skutočné historické dedičstvo a premeniť sa na Disneyland. Bude to zarábať, hoci nevedno ako dlho. A Disneyland sa môže postaviť úplne hocikde. Ale Liptov s jeho skutočnými príbehmi bude len tu. Otázne je, či tu ešte budú tie miesta, ku ktorým sa príbehy viažu. Keď tie zmiznú, postupne umierajú aj príbehy,“ konštatuje Petráš.

Viac ako storočná hydroelektráreň sa nachádza v obci Ľubochňa. Slúžila na pohon elektrifikovanej úzkorozchodnej lesnej železnice, prvej v strednej Európe. Príkladov úspešných rekonštrukcií podľa Petráša však v Liptove vôbec nie je veľa. V rukách súkromných vlastníkov sa menia niekedy staré historické budovy na ruiny. Neslávne skončil i kaštieľ sv. Žofie, chátra i kaštieľ v Liptovskej Teplej.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia