Liptov má za sebou rekordné leto. Čo láka turistov najviac?

Liptov má za sebou rekordné leto. Čo láka turistov najviac?

RedakciaAktuality4.10.2018

Prázdninové percentá návštevnosti boli vyššie ako je celoročný priemer. Vyplýva to z pozorovania a štatistík Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV. Už v júli dosiahol liptovský región medziročný rast návštevníkov 5,24 % s tým, že prenocovania narástli o 3,35 %. Za rekordom môže byť skorý nárast teplôt a horúcich dní, ktoré prilákali návštevníkov.

Malebný, ale atraktívny

Liptov láka návštevníkov v každom ročnom období – v zime lyžovačkou, v lete horami a atrakciami. Poskytuje príjemný ochladzujúci úkryt pred enormnými teplotami, ktoré trápia nižšie položené regióny. „Darí sa nám neustále zvyšovať návštevnosť regiónu, čo nás teší, ale je to pre nás aj obrovský záväzok do ďalších rokov. Zatiaľ disponujeme len oficiálnymi číslami za prvý prázdninový mesiac, ale už tie sú rekordné. Výborné čísla sme dosiahli aj sumárne za prvých šesť mesiacov roka 2018," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Rastie počet domácich, novinkou sú Izraelci

Na Liptov sa každoročne vracajú turisti z Ruska a Česka, tento rok sa pridali i Izraelci a niekoľko Angličanov. Liptov zaznamenal aj rast domácej klientely, predstavoval takmer deväť percent. Za úspechom stojí aj dobrá zima a skorý nástup leta so stabilným počasím. Návštevníkov láka aj Bešeňová so svojim akvaparkom. „Prechod zo zimných búnd do tričiek bol tento rok doslova bleskový. Práve príjemné teploty prilákali zvýšený počet návštevníkov na Liptov už pred začiatkom hlavnej letnej sezóny. Počas mája sa tak môžeme pochváliť štvorpercentným rastom prenocovaní a v júni sme zaznamenali dokonca medziročný rast v počte prenocovaní až jedenásť percent. Uplynulú letnú sezónu na Liptove hodnotíme ako historicky najdlhšiu, a to vďaka skorému nástupu letných teplôt," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Lákavá ponuka pre všetky cieľové skupiny

Návštevníkov zaujme predovšetkým turistika, cyklistika, termálne aj minerálne pramene, akvaparky, vodné plochy, jaskyne, tradície, kultúra, história aj jedinečná liptovská kuchyňa. Letnú ponuku dopĺňali aj atraktívne podujatia ako napríklad Liptovfest, Dračie noci, S deťmi na kolesách, Korýtkofest alebo najväčší priestorový festival bábkových divadiel na Slovensku „Za 7 horami“. „Za viac ako desať rokov existencie je o naše ubytovanie aj gastro ponuku veľký záujem. Naše dlhoročné štatistiky vždy hovorili v prospech mesiaca august, kedy sa nám výborne naplnia naše ubytovacie kapacity a dosahujeme najvyššie tržby aj v reštaurácii. Tento rok bol však pre nás paradoxne najlepší mesiac júl. Dôvodom bol rozprávkový festival, ktorý nám hneď v prvý prázdninový týždeň spôsobil rýchlejší nábeh sezóny a posilnili sme aj našu gastro ponuku, čo prinieslo navýšenie tržieb," povedal Ján Strachan, majiteľ Koliby Strachanovka v Liptovskom Jáne.

Štatistický úrad Slovenskej republiky by mal poskytnúť oficiálne informácie o obsadenosti a návštevnosti regiónov v novembri.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia