Liptov podporí lokálnych producentov

Liptov podporí lokálnych producentov

RedakciaAktuality10.12.2022

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV, ktorá projekt koordinuje a spolupracuje na ňom s dvomi miestnymi akčnými skupinami a organizáciou Klaster Liptov otvorila v týchto dňoch druhú výzvu na podávanie žiadostí pre lokálnych výrobcov. Výzva bude otvorená do 10. januára 2023.

Liptáci vedia, že zážitok návštevníka počas dovolenky či výletu na Liptove dotvárajú aj kvalitné miestne produkty, ktoréreprezentujú tradície, ľudí, kultúrne aprírodné dedičstvo. Aj preto zaviedli značku regionálnych výrobkov Produkt Liptova. „Liptov je moderná aobľúbená destinácia. Sme hrdí na to, že sa môžeme pýšiť aj vlastnou značkou regionálnych výrobkov. Značku Produkt Liptovamôžu získať poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom vnašom regióne. Nová výzva na získanie značky regionálnych produktov už beží aotvorená bude do 10. januára 2023,“ povedala riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Presný postup na podanie žiadosti je špecifikovaný na webe VisitLiptov – Súčasťou žiadosti je okrem vyplnenia formálnych náležitostí atlačív aj vzorka výrobku.

Produkt Liptova je spoločný projekt Miestnej akčnej skupiny (MAS) Horný Liptov, Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov, združenia cestovného ruchu Klaster Liptov a oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV. Produkty a ich producenti musia splniť presne špecifikované kritériá pre udeľovanie značky. Značkou môžu byť certifikovaní len skutočne kvalitní regionálni producenti. Tí vďaka zaradeniu sa do Produktu Liptova profitujú aj z nemalej marketingovej podpory, ktorú by bez zapojenia do projektu len veľmi ťažko získali.

"Produkt Liptova podporuje výnimočné výrobky, poctivo vyrobené tu na Liptove. Je len málo produktov, ktoré splnia kritéria. Aj preto je označenie Produkt Liptova prestížou,“ povedal predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát.

V prvej výzve bolo certifikovaných 11 výrobcov. Medovníky zaradené medzi Produkty Liptova reprezentujú výrobcovia Med(veď)ovník a Medona, bylinkové čaje značka BioTatry, mydlá značka Krmešáky. Za kvalitnými mliečnymi výrobkami nájdu záujemcovia Salaš Pastierska a Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, med s ocenením Produkt Liptova vyrábajú Iveta Nádašdyová a Včelie kráľovstvo, Liptovské droby Štefan Tkáč, kroje z Liptovských Sliačov Emília Šimčeková a tkané koberce a prestierania na stôl Michal Lorenčík. Región postupne zavádza aj regionálne pulty, kde sú dostupné certifikované produkty – napríklad Hýrošova špajza v Ružomberku, či Infocentrum v Liptovskom Mikuláši.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia