V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku, ktoré patrí pod kuratelu Liptovského múzea, včera skončila výstava Zruční a pekní. Od 14. septembra až do 16. novembra bude táto zaujímavá prehliadka zase sprístupnená v historickej budove Múzea Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši, ktoré je takisto expozíciou Liptovského múzea.
„Výstava sa venuje tradičnému ľudovému odievaniu. Prináša aj celý proces výroby odevov, od pestovania a spracovania ľanu, konope i ovčej vlny. Zameriava sa tiež na konkrétne odievanie i rôzne jeho súčasti,“ uviedla kurátorka a etnologička Liptovského múzea Kristína Oravcová.
Špecifický formát prezentuje výrobu, zdobenie a využitie tradičného ľudového odevu. „Pri príprave výstavy boli tiež využité unikátne zbierkové predmety nášho múzea. Zvlášť by som vypichla mladušské čepce z Východnej, ktoré sú inštalované vďaka odbornému reštaurátorskému ošetreniu. Používali sa pri čepčení mladuchy. Neveste sa z hlavy sňala parta ako znak poctivosti a založil sa jej čepiec ako symbol vydatej ženy. Mladé ženy ich nosili ešte rok po svadbe k sviatočnému odevu. Sú bohato zdobené sklenenými korálkami, umelými kvetmi, kovovými lístkami a stužkami,“ doplnila Kristína Oravcová.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia