Liptovské múzeum v Ružomberku sa aj ten rok zapojilo do aktivít Ružomberského adventného kalendára 2019. Stredajšie kultúrno - výchovné podujatie nieslo názov Vianočné zvyky a tradície a už pätnásť rokov prezentuje obyčaje a zvyky z nášho regiónu, spojené s najkrajšími sviatkami v roku.
Advent symbolizoval prechod z jedného obdobia do druhého. Aj keď začiatok adventného obdobia sa pre väčšinu z nás spája s prvým decembrom, v skutočnosti sa všetky zvyky začínajú už o pár dní skôr. Prvým bodom je Katarína, ktorá spúšťa jeden z menších pôstov v roku. V tento večer sa koná posledná zábava a najmä v minulosti platilo pravidlo, ktoré sa v súčasnosti dodržiava skôr v menších dedinách. „Na Katarínu sa muselo prestať tancovať. Katarína husle odníma, na Luciu zase chodili a strašili strigy. Na Barboru bolo zakázané všetkým dievkam robiť, či už párať perie, šiť, alebo priasť,“ predniesol Igor Littva, riaditeľ folklórneho súboru Liptov, ktorý tohtoročnú prednášku zameral na dievčenské mená z predvianočného obdobia.
Téme bol prispôsobený aj program žiakov z folklórneho súboru Liptáčik, ktorí prostredníctvom tanca, hudby a spevu priblížili návštevníkom zvyklosti nadväzujúce na meno Eva, Barbora, Lucia, či Katarína.
„Každoročne na podujatie pozývame deti z ružomberských škôl, verejnosť, aby sme si aj takto pripomenuli tradície z obdobia Adventu a Vianoc,“ povedala Ľubica Drusková z Liptovského múzea v Ružomberku.
Podujatie v múzeu pokračuje vždy tvorivými dielňami šikovných remeselníkov, kde si žiaci základných, materských škôl môžu vyskúšať niektoré z remesiel. „Návštevníci múzea si tiež môžu zakúpiť rôzne vianočné suveníry od výrobcov, z dreva, textilu, alebo papiera,“ doplnila Drusková.
Tvorivou prácou sa predstavili žiaci zo ZŠ sv. Vincenta, Špeciálnej základnej školy v Ružomberku, SZUŠ DOTYK a aj klienti z Centra sociálnych služieb TROJLÍSTOK a Denného stacionárna Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Svojou kreatívnou činnosťou sa prezentovali aj dámy z pravidelných pondelkových podujatí, ktoré organizujú v múzeu.
Nechýbali tradiční remeselníci, medovnikárka, drotárka, rezbári. K Vianociam nepochybne patria medové oblátky, ktoré tiež rozvoniavali v priestoroch múzea. „Teší nás, že rastie záujem o kultúrno - výchovný program. Neviem ešte odhadnúť počet návštevníkov, ale približne 500 Ružomberčanov každoročne počas akcie, prekročí prah múzea," dodala Ľ. Drusková.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia