Liptovské múzeum zrealizuje v tomto roku dva projekty s podporou fondu

Liptovské múzeum zrealizuje v tomto roku dva projekty s podporou fondu

RedakciaAktuality14.4.2020

„Liptovské múzeum podpíše zmluvu s Fondom na podporu umenia (FPU). Výstavu Tlačiarenská čerň v Liptovskom Ružomberku sme nastavili na obdobie septembra až októbra. Projekt Umenie a umelci Liptova v dlhom storočí by sa mal konať v novembri-decembri. Momentálne čakáme na schválenie nového termínu zo strany fondu,“ uviedla projektová a marketingová manažérka Liptovského múzea v Ružomberku Marta Rusnáková.

Produkcia ružomberských tlačiarov interaktívne

Projekt pod názvom Tlačiarenská čerň v Liptovskom múzeu má nazrieť do produkcie ružomberských tlačiarov a vydavateľov od vzniku prvej tlačiarne v roku 1884 až do ich zoštátnenia v roku 1948. Výstava nahliadne do dielní jednotlivých tlačiarov prostredníctvom vystavených kníh, novín, časopisov, plagátov, pozvánok, letákov a iných tlačových produktov. Ich tvorbu predstavia aj textové banery. „Cieľom je ponúknuť verejnosti interaktívny výstavný produkt, ktorý návštevníkom ponúkne komentované prehliadky s kurátorom, tvorivé dielne a výučbu regionálnych dejín pre žiakov a študentov,“ píše sa v žiadosti k projektu. Na tento účel fond pridelil 4500 eur, pričom spolufinancovanie predstavuje 540 eur.

Predstaviť verejnosti doposiaľ nevystavené diela

Výstava, ktorá bude niesť názov Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí prinesie do múzea sakrálnu a profánnu tematiku. Dominovať budú predovšetkým obdivuhodné náboženské výjavy od Františka Miroboha Belopotockého, Petra Michala Bohúňa, či Jozefa Hanulu. Svetskú tematiku zastrešia meštiacke a šľachtické portréty, ale aj diela s motívom tatranskej krajiny. „Viaceré z týchto diel ešte neboli vystavované a verejnosť sa s nimi nemala možnosť nikdy oboznámiť. Hlavnou projektovou aktivitou bude samotná výstava, ktorú budú dopĺňať sprievodné podujatia,“ uvádza sa v projekte. Malo by ísť o kurátorské sprevádzanie výstavou, odborné prednášky, či tvorivé dielne pre deti. Na túto činnosť dostane múzeum od FPU podporu 3000 eur, pričom spolufinancovanie predstavuje 780 eur.

V súčasnosti všetky kultúrne stánky v meste zasiahli opatrenia proti šíreniu koronavírusu a sú pre verejnosť uzatvorené. Dokedy, je zatiaľ otázne. „Situácia nás zasiahla predovšetkým v tom, že nemôžeme mať priamy kontakt s turistickou verejnosťou,“ doplnila Rusnáková.

V minulom roku dve podujatia i čistenie zbierkových fondov

S podporou fondu v minulom roku múzeum zrealizovalo dve podujatia a čistenie zbierkových fondov. Festival pod Sidorovom spopularizoval kultúrne dedičstvo v oblasti valaskej kultúry a vytvoril priestor na prezentáciu miestnych remesiel. Prostredníctvom tradičného podujatia Cesta za históriou – Havránok 2019 sa návštevníci zatúlali hlboko do histórie Liptova.

V uplynulom roku zároveň formou plynovania odborne ošetrili zbierkové fondy v Liptovskom múzeu.

„Išlo o dezinsekciu a likvidáciu škodlivého hmyzu všetkého druhu použitím plynu vo vybraných expozíciách a depozitároch Liptovského múzea v Ružomberku, v Liptovskom Hrádku, v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši, ale i ďalších vybraných priestoroch,“ potvrdila Rusnáková.

Odborným spôsobom ošetrili 9500 zbierkových predmetov na celkovej ploche 2215 m².

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia