Liptovské obce majú opäť možnosť zabojovať o titul Dedina roka

Liptovské obce majú opäť možnosť zabojovať o titul Dedina roka

RedakciaAktuality27.3.2023

Aj tento rok majú obce možnosť zapojiť sa do súťaže a bojovať o titul Dedina roka. Súťaž je vyhlasovaná v dvojročnom intervale už od roku 2001. Do uzávierky 12. ročníka súťaže zostáva už len pár dní. Prihlásiť sa je možné do 31. marca. Ocenené obce získajú finančné dary a vecné ceny, a zároveň obec s titulom Dedina roka 2023 postupuje do súťaže o Európsku cenu obnovy dediny.

„Súťaž sa zameriava na prezentáciu dosiahnutých výsledkov v oblasti starostlivosti o vidiek, konkurencieschopnosti, výnimočnosti a schopnosti slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie. Prezentuje úspechy, výnimočnosť slovenskej dediny a tvorivej práce jej predstaviteľov a obyvateľov na rozvoji ich domova a povzbudzuje ich do ďalších aktivít. Zdôrazňuje tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, poukazuje na snahu slovenských dedín priblížiť sa procesu rozvoja obcí na európskej úrovni so zachovaním tváre a duše slovenskej dediny,“ uvádzajú organizátori na portáli Dedina roka.

Súťaž má v úmysle preveriť úspešnosť rozvoja starostlivosti o vidiek, výnimočnosť a schopnosť slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie. Organizátori chcú tiež upriamiť pozornosť na to, že vidiek je podstatnou súčasťou Slovenska a upevňuje jeho postavenie v spoločnosti.

Prihlásené obce posudzujú členovia národnej hodnotiacej komisie počas mája až augusta. Hodnotiaci proces prebieha na dvoch úrovniach – návštevou prihlásených obcí a záverečným rokovaním komisie. Výsledky Dediny roka 2023 budú zverejnené v septembri. Okrem celkového víťaza spoznáme aj ocenené obce v jednotlivých kategóriách (Dedina ako hospodár, Dedina ako klenotnica, Dedina ako maľovaná, Dedina ako partner).

Obce dolného Liptova doposiaľ uspeli len v čiastkových kategóriách, a to obce Liptovské Sliače a Lúčky. V roku 2003 V kategórii „Dedina ako klenotnica“ získali Liptovské Sliače ocenenie „Za výnimočné prístupy k zachovávaniu klenotnice ľudovej kultúry a rozvoj regionálneho povedomia u mladej generácie“. A v roku 2015 uspeli Lúčky taktiež v kategórii „Dedina ako klenotnica“ a získali ocenenie „Za udržiavanie a rozvíjanie nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na autenticitu tradičnej ľudovej kultúry a odkaz budúcim generáciám“.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia