Liptovské samosprávy žiadajú zlepšiť napojenie regiónu v projektoch R1 a R3

Liptovské samosprávy žiadajú zlepšiť napojenie regiónu v projektoch R1 a R3

RedakciaAktuality18.2.2023

Podľa hovorcu ružomberského primátora Vladimíra Miškovčíka v ňom žiadajú zabezpečenie výstavby rýchlostnej komunikácie R1 na trase Banská Bystrica - Ružomberok - napojenie na D1 v Ivachnovej a zabezpečenie prípravy projektu rýchlostnej komunikácie R3 na trase Oravský Podzámok - Ružomberok - napojenie na D1.

ŽSK súčasne žiadajú, aby v súvislosti s obstarávaním nového územného plánu vyššieho územného celku zabezpečil do jeho záväznej časti zakreslenie príslušnej trasy R1 s cieľom rezervovania územia na tento účel, doplnil Miškovčík.

"Všetci vnímame súčasný kritický stav narastajúceho dopravného preťaženia a nespoľahlivého dopravného napojenia Liptova trasami cez Donovaly, Strečno a Čertovicu. Dopravné napojenie regiónu je dôležité najmä pre jeho hospodársky rozvoj, rozvoj cestovného ruchu, pre podporu mobility za prácou, pre podporu záujmu o investovanie v regióne a pre zabezpečenie spoľahlivej dopravnej dostupnosti," dodal primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

MD sa podľa odboru komunikácie riadi pri príprave a výstavbe jednotlivých úsekov striktne harmonogramom prípravy a výstavby projektov v cestnej infraštruktúre, nie želaniami politikov či nátlakom zástupcov samospráv. "Momentálne pracujeme na štúdii, ktorá dá odpoveď na to, či sa R1 s D1 vôbec prepojí medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom alebo na inom mieste. Až po jej vyhodnotení bude ministerstvo, respektíve Národná diaľničná spoločnosť môcť podniknúť kroky na zabezpečenie prípravy a výstavby toho úseku, ktorý zo štúdie vzíde ako najlepší," uviedol odbor komunikácie MD.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia