Liptovské Sliače na historických fotografiách

Liptovské Sliače na historických fotografiách

RedakciaAktuality17.7.2023

Zajtra (18. júla) o 16. hod. sa v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku uskutoční vernisáž výstavy s názvom Liptovské Sliače v premenách času očami Ing. Ľudovíta Ondrejku.

Bude to fotografická expozícia Sliačanského rodáka, ktorý sa pri fotení zameriaval na celoročné obyčaje a život vo svojej obci.

„Oslovila nás rodina pána Ondrejku, ktorý niekoľko desaťročí bol aj kronikárom Liptovských Sliačov. Popri tom fotoaparátom zachytával nielen život vo svojom rodisku, ale tiež premeny dediny. Čiže bol to akýsi vizuálny historik. Z fotiek, ktorých vnučka Ľudovíta Ondrejku narátala viac ako šesťtisíc, sme urobili veľmi úzky, ale reprezentatívny výber, ktorý napĺňa dve témy. Prvou je život v Liptovských Sliačoch, vrátane kalendárnych obyčajov, ako sú Veľká Noc, Vianoce, Máje a podobne. Druhou je zase životný cyklus. Tieto fotografie zachytávajú krsty, sväté prijímania, pohreby, no taktiež prácu ľudí v dedine. Čo sa týka fotiek, sú z päťdesiatych až osemdesiatych rokov minulého storočia,“ povedal pre náš portál kurátor výstavy, ktorá potrvá do 21. novembra 2023, historik Liptovského múzea Miroslav Nemec.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia