Liptovskú Lúžnu vystihujú dva prívlastky

Liptovskú Lúžnu vystihujú dva prívlastky

RedakciaAktuality16.1.2020

Doba sa veľmi zmenila, či už v rámci medziľudských vzťahov, byrokracie. Dnes sa žije akosi ťažšie,“ odpovedal na otázku o starostovaní, Albín Husarčík. Ten v obci Liptovská Lúžna úraduje dlhých dvadsať rokov. Za najlepšiu investičnú akciu, označil prvý muž kanalizáciu, ktorá vylepšila obci resumé aj v oblasti životného prostredia.

Erb s macom

Kresba - erb obce Liptovská Lúžna z roku 1876, Zdroj : Liptovské múzeum Ružomberok

Podoba najstaršieho obecného pečatidla sa zachovala z roku 1876. V pečatnom poli je poľovník, strieľajúci do medveďa, ktorého pred ním vedie ďalší muž. Historické pramene uvádzajú, že v minulosti sa Lúžňania dostávali do častých stretov s touto šelmou a oni aj ich majetok boli ohrozené.

Niektorí dedinčania hovoria aj o vtipnej príhode, že maco spával s valachmi. Všetci boli z toho udivení. Až neskôr sa ukázalo, že to bol vtip a Medveď bola prezývka jedného z bačov.

Isté je, že tradičná poľovačka zameraná na toto zviera bola v obci nevyhnutnosťou a tak sa postarala o to, aby sa dostala do obecného pečatidla.

Prostredie ako stvorené pre chov oviec

Neďaleko obecného penziónu Salatín sa nachádza mliekáreň, kde je možnosť zakúpenia syrových výrobkov a žinčice.

Hornatá oblasť s trvalými porastmi a lúkami, podľa Miroslava Glembu predsedu Svojpomocného podielnického družstva poľnohospodárov Liptovská Lúžna, až volá po chove oviec. „Prostredie je ideálne, ovečky treba pásť inak by to tu všetko zarástlo,“ hovorí Glemba. Na dvoch salašoch chovajú v dedine približne 700 oviec. Stabilný salaš sa nachádza na vyšnom konci ďalší v strede obce. „Mlieko dojíme na salaši, zvážame ho do vlastnej výrobne. Tu aj výrobky predávame,“ vysvetlil Glemba a vzápätí vymenoval ponukový arzenál. „Vyrábame syry, parenice, bryndzu, oštiepky...pre dedinčanov, ale aj zákazníkov z celého Slovenska,“ doplnil.

Rozvoj obce brzdia nevysporiadané pozemky

Minulý rok pred obecným úradom pribudla dlažba

Hoci dedina patrí ku takmer najdlhším v okrese, na päť kilometrovom úseku je veľa domov neobývaných. Ak aj mladí prejavia záujem o bývanie odradí ich fakt, že sa obec nachádza ďalej od okresného mesta.

Podľa starostu rozvoj dediny brzdia hlavne rozdrobené, nevysporiadané pozemky. „Na malej ploche je veľa vlastníkov, rozdrobenosť je u nás pomaly najhoršia na Slovensku. Požiadali sme o sceľovanie, ale kedy sa dostaneme na rad nevieme,“ definoval najväčší problém obce, Albín Husarčík.

Vynovia kinosálu

Od leta by mali svadobčania tancovať v kinosále, ktorá čoskoro nadobudne nový šat. Stavebné práce jej priestorov sa už pomaly začali. Podľa Husarčíka má ísť o komplexnú rekonštrukciu hradenú z obecného rozpočtu. „Rekonštrukcia bude pozostávať z obnovy stierok, podláh, obloženia, elektriky, ale aj vzduchotechniky,“ vymenoval starosta a dodal, že už v lete sa svadby uskutočnia v zrekonštruovaných priestoroch.

Vestibul v kinosále obnovili minulý rok, nasleduje komplexná rekonštrukcia vnútorných priestorov

Ďalšou z plánovaných investícií je rekonštrukcia šatní futbalového klubu. Nové šatne budú slúžiť športovcom už tento rok. „Prevažnú časť si financujeme sami, určitý obnos nám poskytol Slovenský futbalový zväz,“ upresnil Husarčík.

V dedine žije aktuálne 2784 obyvateľov. Počet Lúžňanov klesá. Za rok sa tu narodí zhruba dvadsať detí, ale dvakrát toľko zomrie. „Minulý rok nás prekvapil a zaevidovali sme viac narodení, ako úmrtí,“ priblížil jeden z najstarších starostov v okrese.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia