Ľubeľa zainvestuje do opravy zničených ciest

Ľubeľa zainvestuje do opravy zničených ciest

RedakciaAktuality1.8.2018

Najviac zničené úseky ciest v liptovskej obci Ľubeľa prejdú plošnými opravami. Vyplýva to z programu obnovy komunikácií, ktorý v uplynulom období schválili poslanci obecného zastupiteľstva. Podľa starostu Erika Gemzického čaká v budúcnosti miestne cesty aj komplexná rekonštrukcia, tá však prichádza v úvahu až po vybudovaní kanalizácie.

V okrese Liptovský Mikuláš je len málo obcí, ktoré nemajú kanalizáciu a Ľubeľa je jednou z nich. „Vzhľadom na to, že sme bývalá stredisková obec, potrebujeme ju o to viac. Je to však proces, ktorý bude trvať viac rokov a závisí predovšetkým od financií, ktoré budeme žiadať od štátu. V rámci programu obnovy ciest boli teda zatiaľ vytipované úseky, ktoré sa postupne v priebehu pár rokov obnovíme. V najbližšom období plošne opravíme priestor pred zdravotným strediskom a cestu poza stavebniny," uviedol pre TASR.

Rekonštrukciou prejde aj budova obecného úradu a kultúrneho domu v obci Ľubeľa.

Od predchádzajúceho vedenia má obec rozpracovaný projekt optimalizácie Ľubeľa - Liptovské Kľačany, v ktorom už bolo vydané územie rozhodnutie. Ide o projekt aj s čističkou odpadových vôd, ktorý bol vyčíslený na 6,5 - 7 miliónov eur. „Vzhľadom na zmeny legislatívy a pripravované výzvy sme museli urobiť modifikáciu projektu. Momentálne sme v stave zbierania súhlasov vlastníkov pozemkov, ktorými kanalizácia pôjde. Pokiaľ sa nám podarí získať stavebné povolenie, predpokladáme, že do dvoch rokov budeme hľadať prostriedky na jej vybudovanie," priblížil.

Ľubeľčanov čakajú v blízkom období aj ďalšie rozvojové aktivity - vybudovanie malého amfiteátra v ovocinárskej záhrade a zveľadenie parku za zdravotným strediskom, ktorý bude akýmsi parkom oddychu a financovaný bude cez Miestnu akčnú skupinu Stredný Liptov. V obci sa tento rok začala aj výstavba prvého z troch plánovaných nájomných bytových domov. Stavba situovaná na okraji obce smerom k ceste 1/18 ponúkne budúcim nájomcom dovedna 13 bytových jednotiek zahŕňajúcich štyri jednoizbové, tri dvojizbové a šesť trojizbových bytov.

(tasr, foto TASR/M. Siváková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia