Ľudí chytila panika, vykupujú palivové drevo

Ľudí chytila panika, vykupujú palivové drevo

RedakciaAktuality14.8.2022

Vysoké ceny elektrickej energie a plynu nútia ľudí hľadať alternatívne zdroje tepla, veľa z nich sa vracia ku drevu. Trh však nebol na to pripravený, palivového dreva je nedostatok a jeho cena vyskočila hore.

Ceny stúpajú

„Nastala situácia, ktorú sme tu s drevom na palivo ešte nemali. Po minulé roky odbyt viazol, nevedeli sme, čo máme s palivovým drevom robiť. Teraz ľudí chytila panika, zľakli sa po správach o zdražovaní a aj stabilní zákazníci, ktorí nakupovali na jednu zimu, teraz sa chcú zásobiť na dve, tri zimy. Žiadajú 40 aj 50 priestorových metrov. Museli sme zaviesť množstevné obmedzenia,“ opisuje situáciu s palivovým drevom riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka.

V súčasnosti je vytvorený poradovník s predpokladanou dodávkou o dva, tri mesiace. Podnik dáva prednosť obyvateľom Ružomberka. Minulý rok stál meter buka 35 eur, smreka 25 eur. Dnes bez problémov predávajú po 50 respektíve 40 eur. „Snažíme sa, aby to bolo pre ľudí aj únosné,“ dodáva riaditeľ lesov.

Aj kvôli zlodejom zvýšili kontroly

Šlávka vysvetlil, že hoci Mestské lesy hospodária na 6900 hektároch, hospodárske lesy tvoria len 40 percent, zvyšok sú ochranné lesy s ťažbovými obmedzeniami a lesy osobitného určenia, v ktorých sú ešte prísnejšie podmienky.

Z ročnej ťažby tvorí len asi 10 percent buk, pričom práve o drevo z neho je najväčší záujem. Mestské lesy však musia produkciu rozdeliť na základe zmluvných záväzkov aj doterajším odberateľom.

„Hlavným záujmom nie je produkovať drevo na palivo, lebo to je lacné. Musíme rozmýšľať a správať sa ekonomicky. Guľatinu musíme predať na ďalšie spracovanie za čo najlepšiu cenu. Na palivo ide len územok, spodná poškodená časť stromu a jeho tenký vrcholec."

Okomentoval aj ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý vyzval na zastavenie vývozu palivového dreva. „To je nezmysel, palivové drevo sa nevyváža, možno v malom v prihraničných oblastiach. Nedostatok dreva je zapríčinený aj rôznymi obmedzeniami zo strany štátnej ochrany prírody.“

Verí, že sa situácia upokojí nielen pri dreve ale so všetkými energiami. V týchto dňoch ale pre istotu zvýšili kontroly a dohľad nad lesnými porastmi, nielen kvôli suchu a nebezpečenstvu požiaru, ale aj kvôli zlodejom, ktorí by si chceli z lesa vziať drevo bez zaplatenia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia