Ľudia bez strechy nad hlavou hľadajú teplé miesta

Ľudia bez strechy nad hlavou hľadajú teplé miesta

RedakciaAktuality1.2.2021

Bezdomovcov poznajú

Mestských policajtov zamestnala na stanici aj 29-ročná bezdomovkyňa, ktorá je na ulici už niekoľko rokov. Aj keď bola triezva, povedala, že sa nemôže postaviť na nohy. Hliadka preto kontaktovala zdravotníckych záchranárov, ktorí ju previezli do nemocnice.

Ďalší zásah si policajti pripísali v polovici januára. Vo vestibule bol 44-ročný dezorientovaný muž a zvracal. Postarali sa o neho zdravotníci.

„Opitý muž sa napriek tomu, že potreboval pomoc, správal ku zdravotníkom arogantne a hrubo. Preto hliadka počas poskytovania ošetrenia zotrvala na mieste so záchranármi,“ povedal preventista mestskej polície Roman Jankovič.

O rozruch sa postarali bezdomovci, ktorí sa medzi sebou hádali. „Pre vyslanú hliadku išlo o známe bezdomovkyne, matku s dcérou. Policajti im prikázali odísť. Počkali, kým si pobalili veci a priestory stanice neopustili,“ povedal preventista.

Zaspia kdekoľvek

Ďalšou kategóriu ľudí, ktorí potrebujú pomoc sú tí, čo si ustelú na miestach, kde im doslova ide o život. Patril medzi nich aj 24-ročný mladý muž, ktorý spal v centre mesta na zemi. Po zobudení sa vybral domov, jeho cestu sledovali policajti prostredníctvom kamerového systému.

V tú istú noc preberali mestskí policajti aj muža spiaceho v autobuse. Na zastávke na Žilinskej ceste ho vodič chcel zobudiť, no nepodarilo sa mu to. Išlo o 37-ročného bezdomovca, mestskí policajti zabezpečili jeho vystúpenie.

„Ďalšia hliadka sa s týmto bezdomovcom stretla presne o týždeň neskôr, keď si popoludní ustlal v predajni v obchodnom dome na ulici Podhora. Po tom, ako si upratal osobné veci, predajňu opustil,“ povedal Jankovič.

Bezdomovci využívajú aj teplo vo vchodoch bytoviek. Jedného z nich, 64-ročného Ružomberčana, musela hliadka vyviesť z bytovky na Nábreží generála M. R. Štefánika.

Policajtov viackrát privolali aj do potravín na ulici Š. Moyzesa, kde museli z predajne vykázať bezdomovca.

Muži zákona možno zachránili život 51-ročnému mužovi, ktorý ležal na poli za garážami na Tatranskej ceste. Prišla si po neho manželka.

Za hluk a chýbajúce rúško dostane pokutu

O pol tretej v noci 23. januára preverovali mestskí policajti telefonické oznámenie, že na ulici gen. Miloša Vesela dochádza k porušovaniu nočného pokoja. Hlasnú hudbu púšťal 36-ročný majiteľ. Počas rozhovoru s hliadkou hudbu vypol. No zo skúsenosti hliadka zotrvala na mieste niekoľko minút a z bytu bolo opäť počuť hluk.

"Počas ďalšieho riešenia priestupku pred bytovkou hliadka muža upozornila, aby na verejnom priestranstve používal ochranné rúško, respektíve si vhodným spôsobom prekryl horné dýchacie cesty pri komunikácii s hliadkou. Muž to odmietal, rovnako ako riešenie porušovania nočného pokoja v blokovom konaní,“ povedal Jankovič.

Policajt posunie priestupok proti verejnému poriadku na okresný úrad. Úrad verejného zdravotníctva bude muža riešiť za nerešpektovanie povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

V minulosti ho hliadky už riešili za porušovanie nočného pokoja dvakrát. Prvý raz ho napomenuli, druhý raz dostal pokutu 30 eur. Tentoraz mu hrozí sankcia 1650 eur.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia