Lýdia Eckhardt : Do Ružomberka sa vždy rada vraciam, sú tu príjemní ľudia

Lýdia Eckhardt : Do Ružomberka sa vždy rada vraciam, sú tu príjemní ľudia

RedakciaAktuality3.6.2019

Módna návrhárka oslavuje tento rok už 28 rokov od založenia značky. Hoci vyštudovala právo, hobby sa stalo jej biznisom, záľuba nadobudla vážnosť a prerástla na profesiu . Dnes sú pre slovenskú módnu ikonu najvyššími hodnotami zdravie a dobré medziľudské vzťahy.

Rada sa vracia do Ružomberka, kde má rodinu, priateľov a aj klientky.

Áno je pravda rodičov som mala z Likavky a Martinčeka. Narodila som sa v Humennom, otec tam dostal umiestenku, ako lekár. Mamina si nevedela dlho zvyknúť na nové bydlisko. Celé prázdniny sme trávili tu na Liptove, v Martinčeku a v Likavke, a môžem povedať, že sú to pre mňa tie najkrajšie spomienky. Obdobie, keď som bola u mojich starých rodičov, je pre mňa také krásne, ako v Babičke od Boženy Nemcovej,“ zaspomínala pre náš portál charizmatická Lýdia Eckhardt. Hoci potvrdila, že rodičia boli na výchovu prísni, starí rodičia boli úžasní, starostliví a láskaví. Starký mal v Likavke koňa, ako deti mu chodili pomáhať na lúky, zvážať sená.

Do Ružomberka sa jedna z najúspešnejších módnych návrhárok vracia pomerne často. Celá rodina tu žije, aj dnes sa stretli na rodinnej oslave. „Veľmi veľa spomienok sa u mňa spája s tým príjemným a to príjemné bolo práve tu na Liptove,“ priznala v rozhovore Eckhardt.

Lýdia Eckhardt má v Ružombeku okrem rodiny aj veľa priateľov.

Ako štrnásťročná, začala šiť. Zdalo sa jej zvláštne nosiť veci po bratovi.

Každé normálne mladé dievča má podľa nej vzťah k móde. Síce vyštudovala právo, ale hobby zvíťazilo. „Vyrastala som v období socializmu a otec bol zástanca toho, že všetky peniaze treba investovať do vzdelania. Kým môj brat vedel, že chce byť lekárom ja som vedela, že chcem byť čímkoľvek len nie lekár,“ povedala návrhárka. V každej rodine sa oblečenie dedilo od staršieho súrodenca na mladšieho. Aj u nich. Keď išla Lýdia z ôsmej triedy na gymnázium, zdalo sa jej zvláštne nosiť veci po bratovi. Tak si ako štrnásťročná začala šiť. „Len tak sama pre seba, so žiadnym zámerom. Všetko, ako som začala šiť som napísala v mojej druhej knihe -Bežať šťastiu oproti,“ povedala s úsmevom pani Eckhardt.

Podľa najznámejšej tváre slovenského módneho sveta, šťastiu je potrebné bežať oproti. Treba využiť každú šancu, ktorá príde. Nikdy neuvažovala, že bude mať módny salón a robiť niečo také, čo ju napĺňa.

Pre mňa je najväčšou inšpiráciou vnútorná pohoda. Vtedy človek dokáže vnímať všetko okolo seba, rozkvitnutú záhradu, ľudí na chodníku. Impulzy, ktoré si treba všímať, sú v bežnom živote. My sa veľmi ponáhľame, nič nevidíme, nič necítime. Taká je bohužiaľ doba. Dnešná mladá generácia je nasilu stále tlačená k úspechu,“ povedal pre náš portál návrhárka.

Pani Eckhardt si zjavne všíma módu, kto čo má oblečené. Ale oveľa viac ju zaujíma osobnosť človeka. Niektorý chlap, alebo žena sú oblečení extravagantne. Zdalo by sa , že sú zaujímaví a zaujmú aj osobnosťou a potom zrazu príde ku nim a nastane prázdno, nemajú jej viac čo povedať, ponúknuť. „Ja osobne mám rada módu na druhý pohľad,“ povedala.

Prednášky o móde vedie aj na vysokých školách

Nie pre každého sú romantické šaty, či extravagantný štýl. Pani Lýdia prednáša na vysokých školách a presadzuje názor, že najpodstatnejšie nie je to, čo máte na sebe oblečené. Dôležité je, aby ste sa vy v tom dobre cítili. „Vy keď sa v oblečení cítite dobre, aj okoliu to tak vysielate. A potom vás všetci chvália. Akonáhle ste si nie istí, nie je to dobré,“ vyjadrila svoj názor rodáčka z Humenného a dodala ,že keď sa dobre cítite, tak sa aj v zrkadle začnete na seba viac usmievať.

Nemá rada rovnaké otázky od novinárov

Keď sa módnej návrhárky opýtajú, čo by ste mi navrhli, trochu sa nahnevá. Človeka musí obliecť do viacerých vecí, vidieť, ako sa on v tom cíti. „To nie je šibnutie prútika. Ja keď niekoho obliekam musím s ním dlhšie pracovať, potrebujem ho spoznať. Keď chcem urobiť na klientke zmenu, tak ju potrebujem vnímať ako osobnosť. Potrebujem ju dostať tam, aby sa ona s návrhom stotožnila,“ zdôraznila módna návrhárka Eckhardt.

Je návrhárka šťastná?

Jeden psychológ povedal, že na prvom mieste v rámci hodnotového rebríčka ste vy, vaše JA. „Pokiaľ som nie ja šťastná, ani moje okolie nebude spokojné,“ priznala návrhárka a potvrdila, že dnešné doba je ťažká, deformovaná . Večer si po celom dni zapne televízne noviny a všetko je zlé. Počúvame informácie typu: Zabilo, zrazili, vybuchlo... Ale tak to, vôbec nie je. Najpodstatnejšie sú v živote dve veci. Zdravie a dobré vzťahy.

Ja som naozaj precestovala pol sveta a môžem povedať, že sa máme na Slovensku veľmi dobre. Máme úžasné štyri ročné obdobia, viete to je kopec momentov,“ upozornila pani Eckhardt na čo netreba zabúdať a čo si treba vážiť. Mier, prírodu, pokoj.

Na Ružomberok nedá dopustiť

Zažila Ružomberok, keď to tu žilo. „Aj dnes to tu žije, lebo máte jarmok. Občas mám, ale pocit že mesto je mŕtve,“ priznala. Keď bola malá zaspomínala, že na rohu Mostovej ulice bola cukráreň, kde mali úžasné veterníky a bola tu skvelá predajňa s obuvou. „V Ružomberku sú veľmi príjemní ľudia, milujem vaše nárečie, ako rozprávate a zaťahujete. Máte krásny kraj, ktorý si treba vážiť, tie kopce, príroda. Ono to dotvára, ak človek vníma harmóniu celku. Príroda kopíruje náš život, to zakvitnutie, odkvitnutie. To sme my,“ dodala nadšená pani Lýdia a očami blúdila po kopcoch nad Ružomberkom.

Stretnutie s ikonou slovenskej, ale aj hranice prekračujúcej módy bolo veľmi príjemné. Pookriali sme pri pohári čistej liptovskej vody. Nastal čas, vrátiť pani Lýdiu jej príbuzným.

Kto chce niečo v živote dosiahnuť musí ísť šťastiu oproti, musí sa poučiť z vlastných chýb, vnímať hodnoty človeka, nadväzovať a udržiavať korektné vzťahy.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia