M. Grafová s Cenou primátora mesta

M. Grafová s Cenou primátora mesta

Ján SvrčekAktuality18.12.2023

Dlhé roky odkrútila ako učiteľka na základných školách. Avšak asi najviac do povedomia verejnosti prenikla vďaka svojej basketbalovej misie. Reč je o Márii Grafovej, pod dievčenským menom Kmeťková, žene, ktorú tí najbližší neoslovia inak, ako Ivica.

"Rodičia sa nemohli dohodnúť na mene. Otec ma po narodení dal zapísať ako Máriu, ale od malička ma všetci volali Ivica. Až neskôr som zistila, čo stojí v rodom liste. Takže pre kamošov som Ivica a pre policajtov Mária," podala nám, aj s úsmevom, vysvetlenia ružomberská občianka, ktorá si minulý týždeň z rúk prvého muža mesta Ľubomíra Kubáňa prevzala Cenu primátora. Išlo predovšetkým o ocenenie za dlhoročnú prácu s mládežou s deťmi v oblasti športu a telovýchovy, pri príležitosti nedávneho životného jubilea.

"Do Ružomberka som prišla pred sezónou 1979/1980 ako basketbalistka. Oslovil ma vtedajší predseda tamojšieho oddielu, v tom čase aj riaditeľ Stredného odborného učilišťa papierenského Rudolf Mičuda. Ružomberok vtedy zbrojil, robil všetko preto, aby postúpil do najvyššej súťaže. To sa nám aj podarilo. Po prvenstve v slovenskej lige, sme víťazne zvládli aj dve kvalifikačné stretnutia proti Karlovým Varom. Družstvo vtedy trénoval Ján Baran, s asistentom Vladimírom Lubelanom," rozhovorila sa jubilantka (roč. nar. 1953) a prezradila tiež jednu "pikošku" z toho obdobia: "Proti Karlovým Varom som nastúpila už v treťom mesiaci tehotenstva. Samozrejme, trénerom som o tom ani nemukla."

Po narodení dieťaťa Grafová ešte hrávala, no už skôr rekreačne v Istebnom, aby sa vzápätí vydala na trénerskú dráhu. "Zväčša išlo o žiacke tímy, no bola som aj pri kadetkách, či juniorkách. A dokonca, keď klub sídlil na ´zimáku´, i pri chlapcoch. V posledných rokoch mám v klube na starosti všešportový krúžok pre predškolákov. Ide o dve skupiny," dozvedeli sme sa ďalej od rodáčky zo Zvolena, ktorá do desiatich rokov detstvo trávila v Lovinobani a potom sa rodina presťahovala do Košíc.

"Možno to znie ako fráza, ale v mojom prípade je to úprimné, basketbal je moja celoživotná láska. Tento šport ma vždy napĺňal," vyhlásila absolventka Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove.

Čerstvá držiteľka významného mestského ocenenia bola tiež hlásateľkou prvoligových i ďalších duelov ružomberských basketbalistiek, dlhé roky aj streamovala domáce zápasy najvyššej súťaže žien. "V súčasnosti mám na starosti mládežnícku sekciu na stránke MBK Ružomberok. Roky som tiež spätá so streetballovým hnutím v našom meste. So všetkými turnajmi, od prvého republikového na parkovisku pred STOP.SHOP - om, ktorý inicioval Ľudovít Beťko," doložila Mária (Ivica) Grafová, okrem iného takisto lektorka Hejného metódy.

Foto: facebook Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia