Majster Fulla inšpiruje mladé talenty

Majster Fulla inšpiruje mladé talenty

RedakciaAktuality12.9.2021

Dôkazom toho bol aj druhý deň trojdňového festivalu Fullove dni, ktorý sa skončil 10 septembra v Ružomberku. Fulla a folklórne tradície majú k sebe blízko. O tom sa mohli presvedčiť diváci obrazovo-tanečnej skladačke. Počas nej kurátorka stálej expozície v Galérii Ľ. Fullu Katarína Bajcurová predstavila tri diela Ľ. Fullu. K nim folklórny súbor Liptov pripravil tri tematické choreografie ako ich voľné interpretácie. Publikum v ružomberskej pešej zóne mohlo porovnávať, ako dielo interpretuje odborník na vizuálne umenie a ako folkloristi. Program pozostával z choreografií Nevesta, Jánošíkova družina a Revúcka rodina.

Inšpiráciu v tvorbe Ľ. Fullu hľadali taktiež talentované odevné dizajnérky a dizajnéri zo Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku. Preukázali to na módnej prehliadke. V ich modeloch sme našli prepojenie medzi podobnými témami a východiskami, aké nájdeme vo Fullovej tvorbe; vidiek a folklór, mesto a jeho dynamika, umenie a Picasso, no a, samozrejme, aj samotný Fulla. Mladú módu prepojili s mladými tanečnicami. Odevy predviedli dievčatá z Dancemanie zo Základnej umeleckej školy J. L. Bellu z Liptovského Mikuláša v choreografii Aleny Štulrajterovej a Jany Bachtíkovej.

V pestrej programovej palete Fullových dní sme našli aj vystúpenie Vojenskej hudby z Banskej Bystrice, ktorá svojou hudobnou produkciou zabezpečuje vojenské ceremoniály, účinkuje na rôznych reprezentačných akciách Ozbrojených síl SR a prezentuje ich na verejnosti doma a v zahraničí. V súčasnosti jej veliteľom – dirigentom je kapitán Mgr. art. Ján Goliáš.

Banskobystrické vojenské teleso je pokračovateľom orchestra, ktorý založili približne v polovici 19.storočia a pôsobil pri Posádke jazdy a delostrelcov. Vojenská hudba 26. pešieho pluku bolo jediné profesionálne teleso v meste.

Milovníkov hudby, ale úplne iného žánru, oslovil pesničkár, gitarista Džuki. Svoju umeleckú kariéru začínal tvorením krátkych veršovaných piesní, ktoré neskôr rozvinul do plnohodnotných skladieb. Džukiho tvorba nie je jednotvárna. Diela, inšpirované slovenským, anglosaským a írskym folkom, menia charakter na škále od melanchólie po veselosť a diváka nútia zamýšľať sa nad spoločenskými otázkami, ktoré sú obvykle predmetom jeho textov.

Netradičnú bodku za Fullovými dňami dala cyklistická vychádzka za námetmi výtvarníka v regióne dolného Liptova, ktorá sa uskutočnila v sobotu 10 septembra.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia