Majstrovstvá v strihaní oviec vyhral Poliak

Majstrovstvá v strihaní oviec vyhral Poliak

RedakciaAktuality5.8.2022

Prvenstvo si odniesol Kristián Jarosz z Poľska, druhý skončil slovenský pretekár Marek Marko z Valaskej a tretie miesto putovalo do Českej republiky prostredníctvom Dávida Zdrhu Nezvěstic. Chov oviec je pre M. Marka záľubou, ale zároveň povolaním. Po ukončení vysokoškolského štúdia nastúpil na poľnohospodársku farmu. Patril k mála absolventom, ktorí skončili v poľnohospodárskej výrobe. Spolu s ním absolvovalo štúdium zootechnika 21 študentov, ale len desať sa venuje tomuto povolaniu.

M. Marko išiel za volaním svojho srdca. Akoby nie, pochádza zo starej bačovskej rodiny, otec aj starý otec chovali ovce. Marek pri nich doslova vyrástol, obšmietal sa pri ovečkách od detstva. Najväčší problém je mať dosť pôdy na gazdovanie, čo pri ovciach znamená dosť pasienkov a lúk na výrobu sena. Otcovo stádo 150 oviec vrátane jahniat a baranov sa opiera o 40 hektárov trávnych porastov. Väčšinu z nich tvoria pozemky v prenájme.

Bronzový strihač oviec D. Zdrha uviedol: „Naučil som sa strihať ovce na Novom Zélande, kde som pôsobil päť rokov. Po návrate do Česka pokračujem a vzdialenosť po regiónoch pre mňa nehrá rolu. Pritom sa v pohode stihnem postarať o desaťčlenné stádo v Kornaticiach. Ovečky sú veľmi skromné živočíchy, stačí im potôčik a pastvina,“ dodal Zdrha, pôsobiaci okrem iného ako kapitán štvorčlenného reprezentačného tímu pri majstrovstvách sveta.

Strihači súťažili podľa medzinárodných pravidiel. "Počas strihania si rozhodcovia všímajú každý ťah strojčekom. Súťažiaci dostávajú mínusové body, keď robia tzv. podstrižky, keď prechádzajú strojčekom po tom istom mieste dvakrát. Takisto sa hodnotí čas, kvalita strihania na pracovnom mieste. Po ostrihaní rozhodcovia vyhodnocujú aj kvalitu ostrihania oviec. Trestné body udeľujú za každé poranenie spôsobené strojčekom,“ uviedol organizátor súťaže Štefan Črep z SPD Lúžňan v L. Lúžnej. Doplnil, že práve kvalita obyčajne rozhoduje o konečnom umiestnení súťažiaceho.

Majstrovstvá v strihaní oviec, ktoré pripravili Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK) a Svojpomocné podielnické družstvo poľnohospodárov (SPDP) Lúžňan, spestrili súťaže v pití žinčice a v jedení bryndze.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia