Maketa železničky Korytnička je zatiaľ snom

Maketa železničky Korytnička je zatiaľ snom

RedakciaAktuality10.8.2021

Stretli sa tam milovníci modelov automobilov, lietadiel a vláčikov. boli funkčné a ich jazda zaujala malých návštevníkov. Medzi nimi bol aj päťročný Petrík s otcom, ktorého zaujala maketa železničnej trate. „Páčil sa mi vláčik, ktorý ťahal vozeň cukríkov. Jeden som si z neho zobral,“ povedal malý obdivovateľ.

Vlak s nevšedným nákladom prevádzkoval Vladimír Ondrík z Likavky, ktorý sa modelárstvu venuje asi od päť rokov, keď dostal prvý model rušňa. „Keď som bol malý, tak mama robila na železnici a trávil som tam veľa času.“ Ako ďalej povedal fascinovali ho vlaky, ktoré potom aj začal zbierať a stavať z nich svoju železničnú trať. Aj na modelárskom dni predstavil svoju veľkoplošnú maketu s koľajami, výhybkami, tunelom, kde sa preháňali rušne s vozňami. Všetko sa to dialo pod pozorným okom V. Ondrík, ktorý si plnil aj svoj detský sen byť výpravcom. V súčasnosti ho môžeme vidieť s červenou čiapkou na hlave napríklad na železničných staniciach v Ružomberku, v Liptovskej Teplej, alebo na nákladnej stanici v Liskovej.

A aký má V. Ondrík v súčasnosti modelársky sen? „Chcel by som vytvoriť maketu trate z Ružomberka do Korytnice, ktorá by bola umiestnená v priestoroch staničky Zápalkáreň. Na trati, by boli kópie domčekov, mostov, ktoré ešte jestvujú popri nej. Aj v súčasnosti mám model rušňa Korýtko, ktorý stojí na podstavci pri ružomberskej železničnej stanice.“

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia