Matrena Makovická a jej osud v ružomberskej knižnici

Matrena Makovická a jej osud v ružomberskej knižnici

Ján SvrčekAktuality4.3.2024

Išlo vyložene o dámsku spoločnosť. V Mestskej knižnici Ružomberok dnes podvečer však rezonovala iná žena, Matrena Makovická. manželka lekára a spisovateľa Dušana Makovického a jej pohnutý život. Dušan Makovický si ju, už ako právoplatnú manželku, doviedol aj do Ružomberka. Vtedy bola vytrhnutá z dedinského prostredia, neovládala slovenčinu a nebola ani prijatá váženou rodinou. Počas tehotenstva sa stala vdovou, keď manžel dobrovoľne ukončil život. Ťažkú situáciu, finančné suchoty, tiež výchovu dcérky znášala sama. Dvadsať rokov žila Partizánskej Ľupči a posledné obdobie strávila u dospelej dcéry v Bratislave.

Po stopách Matreny Makovickej, s podtitulom Príbeh Matreny cez farby a arteterapeutické metódy to bola náplň dnešného zážitkového projektu, ktorý bol tiež jedným sklíčkom mozaiky Týždňa slovenských knižníc 2024.

"S takýmto programom v ružomberskej knižnici pracujeme už dlhšie. Uskutočnilo sa niekoľko kurzov a tie sa stretli s veľmi pozitívnou odozvou. Máme za sebou stretnutia so seniorkami i mladšou generáciou. Napokon ľudia si vyžiadali pokračovanie rozbehnutého formátu," rozhovorila sa hlavná hostiteľka arteterapeutického "dostaveníčka" Regina Lovišková. "Máme za sebou i iné formy spolupráce. Spomeniem aspoň knihu Igora Smelého o Anne Kareninovej. V tejto publikácii je reč aj o tom, aký osud by mohol stihnúť hlavnú postavu, keby mala psychológa. To bol taký spúšťač nápadu, ktorý sme začali realizovať spolu s Katarínou Gornou z tamojšej knižnice - robiť arteterapiu a rozvíjať príbehy postáv, či už ružomberských, alebo knižných. Zároveň porovnávať s tým, ako v súčasnosti reagujeme na to, čo sa vlastne vo svete deje. Vníma to ako seba rozvojový kurz."

Prečo práve Metrana Makovická, znela naša otázka na zakladateľkou Ateliéru VO VILE a uznávanú arteterapeutku. "Pretože je to žena, o ktorej málo - kto vie. Lenže, v rodinách to to už tak býva, že muž je ten, ktorého vidíte a žena krkom rodiny. Metrana si prežila viaceré životné traumy. Dnes sme si aj povedali, ako ona reagovala a ako by sme my dnes mali takéto situácie riešiť. Keď to zhrniem, bol to akýsi návod, ako pracovať s vlastnými emóciami. Pretože nikdy svet nebude len pekný, ružový," reagovala rodená Ružomberčanka Regina Lovišková.

Zaujímavé "stretko" otvorila domáca knihovníčka Katarína Gorná, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou tejto unikátnej prezentácie.

Šéfka Mestskej knižnici v Ružomberku Tatiana Babincová nezakrývala iba príjemné pocity. "S Reginou Loviškovou máme sčasti aj súkromné spojenie. Ako rovesníčky sme spolu navštevovali ružomberské štátne gymnázium. Nuž a zhruba pred rokom došlo i k profesionálnej spolupráci, čo ma teší. Spolu s kolegyňou Katarínou Gornou sme sa zhodli, že naša knižnica môže byť aj vhodným miestom arteterapie. Vlani v lete sa nám podarilo získať nejaké prostriedky, aby sme mohli aj takéto aktivity prefinancovať," povedala pre náš portál pani riaditeľka.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia