
Už polstoročie sa stretávajú milovníci motocyklov značky Manet M-90 v Ružomberku. Ich tohtoročnú výstavu sme si mohli pozrieť 20. septembra pri Kultúrnom dome A. Hlinku. Následne motocyklisti vyrazili na spanilú jazdu po liptovských cestách.
„Previezli sme sa na trase Likavka, Lisková, Liptovská Teplá, Lúčky. Trasu späť sme naplánovali do Dúbravy a späť cez Partizánsku do Ružomberka,“ povedal Marián Sila, organizátor zrazu z Automotoklubu Ružomberok. Doplnil, že trasu absolvujú každoročne takmer rovnakú. Urobia na nej len menšie zmeny, aby podujatie spestrili.
Na zraze sa stretlo 25 majiteľov motocyklov Manet M – 90, ktorí vystavovali svoje tátoše. Medzi nimi nechýbali motorkári z Oravy, Martina, Bratislavy a ďalších slovenských miest. K nim sa pridali aj ďalší priaznivci s inými modelmi veteránov.
Legenda z Považských strojární
„Je to slabučká motorka, ide to max. 60–70 km/hod. Keď som začínal s veteránmi, práve s ňou som prešiel celé Slovensko od Bratislavy až do Košíc. Jazdil som dlhé trasy, chalani mi hovorili, že im to nešlo, chceli stále niečo silnejšie, no ja som mal len toto, tak som jazdil na nej. Rozhodol som sa, že sa budeme stretávať na zraze špeciálne len s touto značkou,“ spomína Sila.

Manet M-90 je dvojpiestny jednovalcový motocykel z Považskej Bystrice s úsporným dvojpiestnym dvojtaktným motorom s výkonom 3,5 koní. Verejnosti bol prvýkrát predstavený v roku 1947 na 28. medzinárodnej výstave automobilov v Prahe. Motocykle značky Manet sa začali vyrábať v Považských strojárňach po druhej svetovej vojne. Prvým modelom bol Manet M-90, ktorého výroba sa začala v roku 1947. Tento motocykel je považovaný za prvý slovenský motocykel. Projekt výroby vznikol v roku 1946 pod vedením Ing. Rudolfa Žnivu, pričom konštruktéri Jozef Ullman, Vincenc Sklenář a Zdeněk Nagy prispeli svojimi odbornými znalosťami.
Prvý prototyp Manet M-90 bol vytvorený v roku 1947 a využíval rám z Ogara 350 a motor z Puchu 125. Výroba pokračovala do roku 1951, pričom bolo vyrobených 37 630 kusov. Motocykel bol známy technickými inováciami, ako teleskopická predná vidlica a odpružené sedlo, a bol prvým motocyklom v Československu dodávaným v metalizovanej farbe.
Výroba motocyklov Manet skončila v roku 1951 v dôsledku kórejskej vojny, keď sa Považské strojárne vrátili k výrobe zbraní. Obnovená bola v rokoch 1993–2006, keď vznikol model Manet Korado. Značka Manet tak zostáva významnou súčasťou technickej histórie Slovenska.
Nostalgické spomienky

Medzi účastníkmi zrazu historických motocyklov Manet bol aj Jozef Štefánik zo Zlatých Moraviec. Prišiel sem so synom a vnukom, ktorí sú takisto fanúšikmi historických motoriek. O svojej vášni J. Štefánik povedal: „Ja mám 85 rokov. Takže už jazdím len takto s chlapcami, ale mám synov a vnukov. Motocykle Manet sa začali vyrábať v Považskej Bystrici. Lásku k danému motocyklu ma priviedli nostalgické spomienky naň z mladosti. Raz som našiel inzerát, že motocykel je na predaj vo Svite. Bol v dobrom stave, len oska na prednom kolese bola zlomená. Doma som ju opravil, pomohol mi pritom aj syn. Teraz už mám doma okrem Manetov aj motorky Simson, Jawy a ČZ 250, máme už takú menšiu zbierku.“
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia