Keď sa pozeráme na hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok, v priebehu dňa sa ich hodnoty výrazne menia. Čomu podlieha vyhlásenie výstrahy?
Výstraha pred závažnou smogovou situáciou sa vyhlasuje, ak kĺzavý 12-hodinový priemer koncentrácií PM10 prekročí výstražný prah (150 mikrogramov na meter kubický) a nepredpokladáme zlepšenie rozptylových podmienok v priebehu 24 hodín. Aj keď je aktuálne v Ružomberku vyhlásená výstraha, neznamená to, že kvalita ovzdušia sa počas dňa nemôže zlepšiť. No večer je opäť predpoklad, že koncentrácie budú stúpať nad hodnotu výstražného prahu. Nemôžeme výstrahu cez deň zrušiť a večer ju znovu vyhlásiť. Môžeme ju stiahnuť až vtedy, keď koncentrácie klesnú pod 150 mikrogramov, táto situácia trvá 24 hodín a nepredpokladáme opätovné zhoršenie. Odporúčam sledovať stránky SHMÚ: http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_imis
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_imis_map_pm10 ,
kde obyvatelia nájdu hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok podľa ktorých budú vedieť, či obmedziť pobyt vonku alebo nie.
Prečo dochádza k takémuto stavu?
Mesto Ružomberok je v kotline a pri inverznom ráze počasia s bezvetrím nedochádza k žiadnej výmene vzduchu. Ten je v priestore kotliny uzavretý. Do tohto sú vypúšťané emisie z výfukov áut a komínov rodinných domov, v meste je veľa domácností, ktoré kúria drevom, vieme to na základe výsledkov sčítania obyvateľov. Keď do vzduchu, ktorý sa nehýbe vypúšťame viac a viac emisií a prachu, odpoveď je jasná. Na základe meraní SHMÚ sú najvyššie koncentrácie PM10 vo večerných hodinách, keď domácnosti vykurujú najviac.
Ako hodnotíte situáciu v Ružomberku?
Problematiku mesta poznám. Podobnú situáciu zažívajú aj obyvatelia Jelšavy, kde sa nachádzajú Slovenské magnezitové závody. Ľudia tam majú obavy o svoje zdravie, na parapetoch a na oknách vidia farebný prach. Ale to je hrubý prach, ktorý je viditeľný. No prekračovaný je limit pre jemnejšiu frakciu prachu a to si ľudia zväčša nechcú pripustiť. Aj v Ružomberku ľudia za smogovú situáciu bezprostredne vinia fabriku, no neuvedomujú si, že problém je spôsobovaný vykurovaním domov tuhým palivom a dopravou. Prispieva k nemu aj kotlinová poloha mesta.
V porovnaní s minulosťou vnímame častejšie výstrahy SHMÚ ohľadom zhoršeného stavu ovzdušia. Čím je to zapríčinené?
V decembri 2017 došlo zmenou zákona k sprísneniu vyhlasovania smogových situácií, a teda teraz upozornenia a výstrahy vyhlasujeme častejšie. Informovanosť obyvateľov je tým pádom vyššia. Množstvo vyhlasovania smogových situácií závisí aj od toho, aká je zima. Keď je v priebehu zimy častejšie inverzný ráz počasia a bezvetrie, smogových situácií je viac. Ak je teplejšia a veternejšia zima, prípadne často budú prechádzať atmosférické fronty s dažďom alebo snežením, smogových situácií bude menej.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia