Martin na bielom koni medzi lampiónmi

Martin na bielom koni medzi lampiónmi

RedakciaAktuality11.11.2023

Blikajúce lampióny a zvedavé detské tváre zaplnili v predvečer sviatku svätého Martina Park Štefana N. Hýroša v Ružomberku. Uskutočnil sa tam tradičný lampiónový sprievod, ktorý tohto roku mal aj charitatívny charakter. 

„Súčasťou osláv svätého Martina bola charitatívna zbierka pre rodiny v núdzi. Zbierali sa plienky, drogéria, hygienické potreby,“ uviedol hovorca mesta Ružomberok Vladimír Miškovčík. Doplnil, že dary do zbierky mohli záujemcovia odovzdať nielen na mieste v deň konania akcie, ale aj na mestskom úrade. Zbierku pripravilo ružomberské materské centrum Nevedko spolu terénnymi sociálnymi pracovníkmi mesta.

Legendu o svätom Martinovi priblížili v scénke študenti dramatického krúžku zo Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) Márie Terézie Schererovej. Prostredníctvom tieňového divadielka odovzdali posolstvo, že keď sa človek podelí, zohreje to viac ako jedno srdce. Ich inscenácia vyvrcholila príchodom sv. Martina na živom bielom koni. Tento potom kráčal v čele lampiónového sprievodu, ktorý sa vydal Veľkým Závozom k radnici. Potom jeho cesta pokračovala Malým Závozom na ulicu Podhora a cez ňu sa vrátil do parku, kde deti mohli pohladkať koníka alebo sa s ním odfotografovať.

Lampiónový sprievod sa najviac páčil deťom.

„Veľmi sa mi páčil koník, aj som ho pohladkal,“ pochválil sa nám päťročný Miško. Tretiačka Mirka nám ukázala vlastnoručne vyrobený lampiónom, ktorý zhotovila doma s mamou. Tohto roku sa mohli deti zúčastniť aj tvorivej dielne na výrobu lampiónov, ktorú pripravila mestská knižnica. Do farebného tvorenia sa zapojili nielen najmenší čitatelia, ale aj ich rodičia. Pomocnú ruku im podali dobrovoľníci – stredoškoláci. Návod ako vytvoriť svietiaci papierový objekt získali aj účastníci tvorivého stretnutia v Liptovskom múzeu.

Pestrofarebný sprievod s blikajúcimi svetielkami pripravilo 10. novembra mesto Ružomberok v spolupráci SZŠ M. T. Schererovej, Mestskou knižnicou v Ružomberku a Liptovským múzeom.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia