Materské centrum Nevedko chystá KARNEVALOVÚ DOBRO-PÁRTY

Materské centrum Nevedko chystá KARNEVALOVÚ DOBRO-PÁRTY

RedakciaAktuality17.2.2023

Na konci roka pripravili prvý krát Svetielkovú dobro-párty, inšpirovanú programom Učenie pre život, čiže inklúziou, zapájaním rodín, ktoré síce navonok pôsobia normálne, ale trpia istým znevýhodnením, či už zdravotným, sociálnym, alebo z iného dôvodu sú v existenčných problémoch. Preto podujatie dostalo podtón dobro-párty. V programe vystúpilo aj detské divadlo z Likavky a spolupráca sa zopakovala vo forme vianočného predstavenia na ďalšej Mikulášskej dobro-párty, organizovanej v priestoroch bratskej jednoty baptistov. „Tieto priestory spĺňajú naše očakávania, aby tam mohlo prísť nejakých cca 15 rodín plus organizátori, deti, ktoré vystupovali v predstavení, ich rodiny, rodiny organizátorov a pod.“ hovorí Andrea Dobošová z Materského centra Nevedko.

„Nedávno som na sociálnej sieti zdieľala veľkú prosbu, že potrebujeme pomoc s organizáciou, lebo sme malý tím. Keď sa organizuje väčšia udalosť, je to naozaj vyčerpávajúce, keď to robia dvaja, traja ľudia, ktorí majú ešte malé deti. Veľmi sa teším, že sme dostali odvahu a chceme robiť aj väčšie a ambicióznejšie akcie.“

Materské centrum chce prísť aspoň raz mesačne s podobne veľkou akciou. Najbližšie to bude karnevalová, fašiangami inšpirovaná dobro-párty, a to v sobotu 18. februára od 15.30 hod. „Chceme sem priniesť princíp samoobslužných tvorivých dielničiek, tancovačku, prehliadku masiek, a zároveň si to užiť, tešiť sa zo spoločného stretnutia. Vždy je tam dosť priestoru aj na nejakú výmenu informácií, zdieľanie.“

Po karnevale chystá Materské centrum bazárik oblečenia a potrieb, a to v sobotu 11. marca na ZŠ Dončova. „Ten nám trošku upadá, predpokladám, že to súvisí aj s dobou. Je tu veľká možnosť predaja online, výmena medzi maminkami, a tým pádom ten záujem z roka na rok klesá. Jesenný bazárik bol v najnižších číslach, aké sa kedy dosiahli. Stále však chcem tento koncept zachovať, je veľmi dôležité šírenie týchto trvalo udržateľných myšlienok ekológie. Na tomto podujatí je vždy neskutočná energia, lebo aj z toho malého množstva vymenených vecí má človek veľkú radosť. Ja som v Nevedku už 11 rokov a vždy mám veľkú radosť, čo sa nám opäť podarilo nadobudnúť. V apríli nás čaká sadenie stromčekov. Naposledy som zažila jesenné, a to je tiež neopísateľná atmosféra, keď aj tí najmenší môžu prísť a zistiť ako vyhĺbiť jamu, ako do nej vložiť stromček, atď. Chcem ísť s mestskými lesmi a s OZ Ružomberčan do pravidelnej takejto spolupráce. Budeme sa zúčastňovať jarného aj jesenného sadenia.“ hovorí Andrea Dobošová.

V materskom centre prebieha program pre detičky počas celého týždňa. V pondelky prebiehajú hudobné kurzy pre najmenšie detičky, utorky sú venované otvoreným stretnutiam vedenia aktivít a práce v materskom centre. V stredy môžu mamičky s detičkami navštíviť zážitkové dielničky s knižnými tipmi a aktivitkami s prvkami Montessori, v štvrtky prebieha podporná skupina dojčenia vždy na konkrétnu tému a nechýbajú tvorivé piatky a program Učenie pre život v galérií Rozeta.

Materské centrum Nevedko je nezisková organizácia, ktorá väčšinovo funguje na dobrovoľníctve, takže podporiť ho môžete aj vy. „Akýkoľvek dar alebo sponzorská podpora, aj vo forme 2 percent z dane, čo je vlastne taká jediná väčšia suma, ktorá sa nám počas roka podarí získať, nás poteší. Veľmi si vážime akúkoľvek podporu,“ dodáva Andrea Dobošová z Materského centra Nevedko.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia