Medveď naháňal deti po Černovej

Medveď naháňal deti po Černovej

RedakciaAktuality24.2.2020

Fašiangové obdobie vystrieda pôst. Posledný fašiangový víkend využila černovská mládež na oživenie pochôdzky. Priblížili fašiangové zvyky dolného Liptova nazývané bursa, ktorých pôvod siaha hlboko do minulosti.

Veselá bursovnícka chasa podľa dávnych zvykov, zaklopala na dvere každého domu. Domácich najprv pozdravili, zaspievali a nakoniec im predniesli rôzne vinše. Mládenci vytancovali gazdiné aj ich dcéry, ktoré ich za to pohostili liptovskými špecialitami. Medzi nimi tento rok nechýbali lekvárové šišky.

Bursovníci za svoje snaženie dostali aj odmenu v podobe vajíčok, slaninky, klobásy či víno. „Bude že to hostina počas večernej tancovačky“ tešila sa mlaď. Ktosi z nich poznamenal: „Aj peniažky nám v niektorých domoch dajú, aby sme mali z čoho zaplatiť muziku.“

Černovskí bursovníci – chlapci a dievčatá sa obliekli do ľudových odevov. V sprievode mali aj medveďa, ktorý trochu ponaháňal deti. Niekedy sa rozbehol aj za kozou, ktorá je typická fašiangová maska v Černovej. „Tohto roku nás bursuje asi dvadsať, ale v minulosti sprievod bol bohatší. Boli v ňom rôzne masky, ktoré si vytvorili dôchodcovia alebo členovia divadelného súboru,“ povedal bursovnícky richtár Damián Bačkor. Ďalej doplnil, že bolo dosť ťažké dať dokopy mládež. Mnohí z nás študujeme, prípadne pracujeme. Museli sme si nájsť čas pre nácvik pesničiek i prípravu krojov.

Ďalší bursovník Róbert nám prezradil pôvod oblečenia: „Niektoré kroje sme si požičali od rodín v Černovej, ale veľká časť z nich je od našich ochotníkov.“

Černovčania, keď počuli muziku a spev vychádzali pred domy, aby si spolu s nimi zaspomínali na svoje mladé časy, keď oni chodili po dedine na fašiang.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia