Medvede, ktoré chodia na cintorín, usmrtia

Medvede, ktoré chodia na cintorín, usmrtia

RedakciaAktuality9.6.2023

Po trojdňovom maratóne sledovania a plašenia medveďov, ktorí chodili na ružomberský cintorín, Zásahový tím Západ rozhodol, že dve z piatich šeliem odchytia a následne usmrtia.

„Ide hlavne o životy ľudí,“ povedala členka zásahového tímu Zuzana Badová.

Svoje dni na tomto svete majú spočítané dva samce, jeden približne trojročný s hmotnosťou 60 kilogramov a sedemdesiatkilogramový štvorročný. Matku s dvoma mladými nechajú žiť. Zatiaľ nikto nevie s istotou povedať, či nebude treba eliminovať aj ich.

Medvede na cintorín lákajú sviečky. „Všetky vylízané obaly sviečok sú od jedného výrobcu, ktorý tam pridáva niečo, čo im chutí,“ povedala Badová.

Zásahový tím pre medveďa hnedého „Západ“ bude od 10. júna približne dva nasledujúce týždne vykonávať na Mestskom cintoríne v Ružomberku a jeho okolí odchyt problémových jedincov medveďa hnedého, ktorí v posledných dňoch vyčíňajú v Ružomberku. Odchytené synantropné medvede budú následne usmrtené za prítomnosti veterinárneho lekára. Mesto prosí obyvateľo, aby sa vo večerných a nočných hodinách nezdržiavali z dôvodu vlastnej bezpečnosti v okolí cintorína a svojou prítomnosťou nerušili pri práci zásahový tím. Ďakujeme za pochopenie. „Úprimne verím, že robíme účinné kroky k odstráneniu problémov s medveďmi, ktoré ohrozujú majetok a život Ružomberčanov,“ podotkol primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Medveďov je veľa

„Po pomerne pokojnom minulom roku zaznamenávame v týchto týždňoch oveľa väčšiu intenzitu výskytu medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Môže za to samozrejme aj prebiehajúca medvedia ruja, keď sa tieto zvieratá aktivizujú, ale niektoré jedince môžeme na miestach ich výskytu pozorovať už dlhodobo,“ povedal Milan Šlávka, riaditeľ Mestských lesov Ružomberok.

Pridal približný odhad kusov, ktoré sa pohybujú na území obhospodarovanom Mestskými lesmi. „Ide o približne 35 medveďov, z toho v oblasti Malina Brda a Hrabova je to päť až šesť kusov, v okolí Vlkolínca ďalšie tri, štyri medvede.“

Upozornil, že v Ružomberku les zbieha doslova do ulíc mesta, takže mnoho vôní a atrakcií skôr či neskôr medvede priláka, tak ako aj teraz v prípade mestského cintorína.

Populáciu treba regulovať

Podľa Šlávku je jednoznačným riešením zníženie stavov medvedej populácie v rámci celého Slovenska a ich premyslená a kontrolovaná regulácia. Určite je dôležitá aj prevencia, ako to tvrdia ochranári, ale je nereálne očakávať od občanov v husto obývaných lokalitách, že idú prispôsobovať svoj život životu medveďov.

„Zodpovední sa stále vyhovárajú na legislatívu Európskej únie, ale vôbec nič nebráni požiadať o výnimku, tak ako to urobili iné štáty únie, kde problém prerástol cez hlavu. Patria tam Švédsko, Fínsko, Slovinsko, Chorvátsko, Estónsko,“ pokračuje riaditeľ Mestských lesov.

Obáva sa, že usmrtenie dvoch medveďov situáciu vyrieši len čiastočne, zvyšné budú cintorín navštevovať aj naďalej.

„Podobné návštevy cintorína už boli zaznamenané v posledných dňoch aj vo Vlkolínci, takže táto nepríjemná situácia bude mať asi ešte aj ďalšie pokračovanie,“ dodal Milan Šlávka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia