Medvede opäť spôsobujú problémy v Ružomberku

Medvede opäť spôsobujú problémy v Ružomberku

RedakciaAktuality23.10.2023

V uplynulých dňoch v Ružomberku opäť zaznamenali výskyt medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí. V posledných dňoch ho videli na Malinom Brde, vo Vlkolínci, v blízkosti rodinných domov na Kalvárii či na Satelitoch.

„O situácii v meste sme okamžite informovali Štátnu ochranu prírody SR, ktorá ju rieši prostredníctvom Zásahového tímu pre medveďa hnedého – Západ. V Ružomberku boli členovia tímu situáciu osobne monitorovať posledné tri dni, pomáhali im hliadky mestskej polície,“ informuje samospráva na webe.

Aktuálnu situáciu ohľadom výskytu medveďa hnedého monitorujú. Žiaľ, kompetencie samosprávy sú v tomto smere obmedzené. Podľa zákona je medveď hnedý chránený európskou legislatívou a regulačný odstrel nie je v súčasnosti možný. Usmrtenie medveďa je možné iba v prípade splnenia konkrétnych podmienok, ak jedinec stratil plachosť, ohrozuje zdravie a majetok ľudí a neexistuje iné riešenie. Bez súčinnosti ústredných štátnych orgánov ale nie je možné túto problematiku riešiť.

Na mestskom cintoríne, kde sa medvede vyskytovali v uplynulých mesiacoch, inštalovali elektrický ohradník, upravili otváracie hodiny, vyzvali na nevyužívanie sviečok, keďže v nich boli preukázané prímesi hovädzieho a bravčového loja, čo pôsobí pre medvede ako lákadlo, a posilnili hliadky mestskej polície. Zásahový tím v júni odchytil a priamo na ružomberskom cintoríne usmrtil dvoch synatropných jedincov medveďa hnedého. Žiaľ, ani tieto opatrenia úplne nepomohli.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu, upozorňujeme obyvateľov Ružomberka, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne. Stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov pri pohybe na cintoríne. Opätovne upozorňujeme občanov, aby obmedzili pohyb v oblastiach, kde bol zaevidovaný výskyt medveďa hnedého, a to najmä v skorých ranných a neskorých večerných hodinách,“ upozorňuje radnica.

V prípade, že medveďa zaregistrujete, informujte bezodkladne Mestskú políciu Ružomberok na tiesňovej linke 159, alebo priamo Zásahový tím pre medveďa hnedého – Západ na telefónnom čísle: 0910 658 615.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia