Medvede sa pohybujú už aj na ďalších cintorínoch

Medvede sa pohybujú už aj na ďalších cintorínoch

RedakciaAktuality19.6.2023

Zásahový tím pre medveďa hnedého má v Ružomberku plné ruky práce. Uplynulý týždeň museli odchytiť a usmrtiť jedného štvorročného samca, ktorý chodil na hlavný cintorín kvôli sviečkam. Chutil mu ich obsah.

Medvedicu s mladými, ktoré lákala rovnaká maškrta, sa zatiaľ podarilo odplašiť, ostáva ešte jeden kus. Problém ale začali robiť medvede z rovnakého dôvodu aj na cintorínoch vo Vlkolínci a Bielom Potoku. Aj tam ostali po nich rozhryzené a vyžraté sviečky, v Bielom Potoku poškodili plot.

Vedenie mesta už poslalo ministrovi životného prostredia otvorený list, v ktorom upozorňuje na závažný problém medveďov prichádzajúcich doslova do ulíc miest a dedín nielen v Ružomberku, ale v celom regióne. Podľa neho už nepomáha plašenie, pretože zver sa len presunie do inej oblasti v blízkosti mesta.

Primátor mesta Ľubomír Kubáň žiada nápravu a ochranu zdravia a majetku občanov. „Žiaľ, skúsenosť posledných dní ukazuje, že všetky opatrenia sú neúčinné a problém s medveďom a jeho prítomnosťou na cintoríne eskaluje. Zásahový tím priznal, že v okolí sa nachádza aj viac ako štyri kusy medveďov.“

Upozornil, že medvede sú v súčasnosti plašené akustickou formou prostredníctvom plynovej pištole. „Otázkou ale je účinnosť tohto riešenia, keďže výskyt medveďa registrujeme aj v ďalších častiach intravilánu nášho mesta, napríklad v turisticky obľúbenej Hrabovskej doline, ale aj na okraji sídliska Klačno. Ide pravdepodobne o tých istých jedincov, ktorých momentálne plašíme a vyháňame z cintorína a ktorí sa postupom času stali synantropnými. Problém bude vyriešený,len ak sa podniknú kroky na úplnú elimináciu problémových jedincov medveďa hnedého. “

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia