Medvede sa vrátili do Ružomberka

Medvede sa vrátili do Ružomberka

RedakciaAktuality12.7.2023

Napriek tomu, že v minulom období sa Zásahovému tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody podarilo na mestskom cintoríne v Ružomberku odchytiť a usmrtiť dvoch medveďov, problémy s návštevami ďalších v blízkosti ľudských obydlí úplne nevymizli.

Nainštalujú elektrický ohradník

Opätovné návštevy tejto šelmy hlásia z Bieleho Potoka a ďalšie, pravdepodobne tri jedince, spozorovali aj v blízkosti ružomberského cintorína. O situácii je informovaný zásahový tím, ktorý situáciu monitoruje a podniká opatrenia.

„Mesto v spolupráci so zásahovým tímom a Mestskými lesmi Ružomberok pracujú na umiestnení elektrického ohradníka na mestskom cintoríne. V tieto dni odstraňujú Technické služby Ružomberok náletové a iné dreviny v časti, kde bude inštalovaný viac ako dvestometrový plot,“ informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Upozornil Ružomberčanov, aby zvýšili opatrnosť a správali sa zodpovedne. Stále platia preventívne opatrenia, ktoré prijalo mesto na zvýšenie bezpečnosti. Mestský cintorín, ktorý bol doteraz prístupný nepretržite, je vo večerných hodinách od 19.00 hod. do 8.00 hod. uzatvorený. V lokalitách, kde vyčíňajú medvede, je posilnená činnosť hliadok Mestskej polície Ružomberok.

Mesto žiada ministerstvo o riešenie problému

„Medvede lákajú na hroby sviece, ktorá majú podľa rozboru v sebe prímesi hovädzieho a bravčového loja. Žiadame preto návštevníkov cintorína, aby ich do odvolania nepoužívali. V prípade, ak to nie je úplne nevyhnutné, je potrebné obmedziť návštevu cintorína v neskorých večerných a skorých ranných hodinách,“ vysvetlil Miškovčík.

Situácia s výskytom problémových jedincov medveďa hnedého je uplynulé dni viac ako aktuálna. Strety s človekom hlásia aj z iných častí Slovenska. „Opätovne žiadame Ministerstvo životného prostredia SR o zvýšenú aktivitu pri riešení akútnych problémov s medveďom hnedým v Ružomberku,“ dodal hovorca mesta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia